У Бережанах знайдено унікальні воти 16 сторіччя

12:00, 13 червня 2009

Під час ремонту у церкві Пресвятої Трійці міста Бережани віднайшли воти - символічні подарунки для Богородиці, які залишали віряни на знак зцілення. Найстаріший з них — срібне серце - датований 1567 роком.

Як повідомляє Релігійно-інформаційна служба України, чудотворну ікону Бережанської Богородиці, яка на сьогодні зберігається у храмі як дарунок від Папи Римського, привіз до Бережан шляхтич Олександр Синявський на початку XVI ст. Вона є однією з найстарших пам'яток візантійського іконопису Галичини.

Отець-парох Іван Хрептак, декан Бережанський, оголосив про знахідку 8 червня під час Літургії. "Ікона Матері Божої Бережанської прославилася багатьма чудами, — зазначив отець. — Вона дарувала оздоровлення та ласки людям, які зверталися до неї у молитві, тому була обвішана різними вотами: намистом із перлин та коралів, золотими і срібними перснями, ланцюжками, виробами зі срібла у формі ніг, рук і сердець".

Заступник директора з наукової роботи державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах Богдан Тихий стверджує, що у скарбниці біля ікони містилося 39 вот, проте багато з них, зокрема вироблених із золота, не збереглися. "Ікона разом із вотами спочатку зберігалася у каплиці замку Синявських, а 23 листопада 1831 року її урочисто перенесли до церкви Пресвятої Трійці, де вона є досі, — зазначив дослідник. — Вона є однією з найстарших пам'яток візантійського іконопису Галичини".

У храмі Пресвятої Трійці, як інформує прес-служба Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ, також зберігаються фрагменти мощей (частина кістки руки) Івана Хрестителя, перша письмова згадка про які датується XVII ст.

Владика Василь (Семенюк), єпарх Тернопільсько-Зборівський, благословив долучити Бережани до каталогу паломницьких відпустових місць єпархії, що готується робочою групою проекту "Патріарший паломницький центр".

Минулого року Папа Бенедикт XVI видав грамоту про відновлення відпустів до чудотворної ікони Бережанської.