У Білорусі всі опозиційні кандидати об'єдналися проти Лукашенка

У разі перемоги вони обіцяють звільнити політв'язнів і провести ще одні чесні вибори

19:11, 16 липня 2020

У четвер, 16 липня, в Мінську відбулася зустріч штабів трьох опозиційних кандидатів на посаду президента – Світлани Тіхановської, Валерія Цепкало і Віктора Бабарико, на якій було оголошено про об'єднання зусиль перед виборами. Про це повідомляє портал TUT.BY.

На зустрічі штаби представляли кандидат в президенти Світлана Тіхановської, Вероніка Цепкало і Марія Колесникова. Суперники чинного президента Білорусії Олександра Лукашенко заявили, що закликають виборців 9 серпня прийти на вибори і проголосувати.

У разі перемоги вони обіцяють звільнити політв'язнів, економічних ув'язнених, надавши право на перегляд справ в незалежних і чесних судах, провести повторні, чесні вибори після 9 серпня 2020 року.

Про ситуацію з президентськими виборами в Білорусі

Вибори президента Білорусі заплановані на 9 серпня, незважаючи на епідемію коронавірусу, яку влада країни називає «звичайною масовою істерією.

Незадовго до початку передвиборчої гонки, соціологи визначили головних конкурентів чинного презиенда Білорусі Олександра Лукашенка. Їх виявилось троє:

Віктор Бабарико – був головою «Бєлгазпромбанку», яка є дочірньою фірмою «Газпромбанку», що належить російському «Газпрому». Свою посаду він покинув ще у травні 2020 року, коли оголосив про намір балотуватися у президенти Білорусі.

22 червня Віктора Бабарико та його сина затримало КГБ, за підозрою у відмиванні коштів і ухилянні від сплати податків. Причому в слідчому комітеті заявили, що «за діяльністю Бабарико стояло безпосередньо керівництво «Газпрому». Через порушену кримінальну справу, ЦВК відмовила Бабарико в реєстрації.

Валерій Цепкало – дипломат, ініціатор та засновник Білоруського парку високих технологій. У 2020 році Валерій Цепкало заявив про участь в президентських виборах.

Перед виборами команда Цепкала зібрала понад 220 тис. підписів для реєстрації кандидатом в президенти (необхідний мінімум - 100 тис). Проте білоруська ЦВК визнала дійсними лише трішки більше 75 тис. підписів і відмовила Цепкалу в реєстрації.

Світлана Тіхановська – дружина підприємця, опозиційного блогера Олександра Тіхановського, який у своїх відео на Youtube подорожував країною, розповідаючи про економічні та соціальні проблеми, і активно критикував владу Білорусі.

7 травня він заявив про участь в президентських виборах і одразу ж отримав широку підтримку серед населення. На зустрічі зі своїми прихильниками, його затримали після провокації місцевої міліції.

Через це ЦВК відмовила йому в реєстрації. Натомість Сергій Тіхановський зареєстрував кандидатом у президенти свою дружину Світлану. Згодом Тіхановського відпустили з СІЗО і він очолив ініціативну групу штабу своєї дружини.

Таким чином, ЦВК Білорусі зареєстрував кандидатами в президенти Олександра Лукашенка, Світлану Тіхановську та трьох кандидатів, яких опозиція вважає «технічними» – Анну Канопацьку, Андрія Дмитрієва і Сергія Черечня.

Уся передвиборча гонка супроводжується масовими акціями протесту проти режиму Лукашенка і політичних репресій. Незалежні експерти назвали ці протести найбільшими в історії Білорусі.

Масові протести та затримання в Білорусі

У відповідь поліція проводить масштабні затримання опозиціонерів, серед яких блогери, журналісти, адміністратори опозиційних спільнот в соцмережах та сотні звичайних протестувальників.

Олександр Лукашенко керує республікою з 1994 року, це найдовший термін перебування на виборній посаді серед всіх європейських глав держав. Коментуючи протести, він заявив, що «свою країну нікому не віддасть і захищатиме її усіма законними методами».