У центрі столиці Киргизстану Бішкека у понеділок, 5 жовтня, силовики почали розганяти протестувальників, які виступали проти оголошених результатів виборів до парламенту. Про це повідомляємісцевий сайт 24KG.
У протесті беруть участь представники опозиційних партій і їх прихильники, незгодні з попередніми результатами виборів. Вони вимагають скасувати підсумки голосування. За оцінками видання, на площі Ала-Тоо сьогодні зібралося близько 6 тис. людей. Організатори мітингу кажуть про 15 тис. учасників, МВС оцінило кількість демонстрантів у 7 тис., повідомляє інформагентство «Інтерфакс».
МВС Киргизії закликав мітингувальників до порядку і вимагав розійтися. Замість цього учасники акції перекрили найближчі вулиці і почали штурмувати будівлю парламенту, де також розташований офіс президента країни. Кілька десятків мітингувальників зламали ворота і спробували пройти на територію, де вишикувалася охорона, було чути постріли. Також мітингувальники спалили патрульну машину міліції.
відео 24KG
Проти учасників протесту застосували світлошумові гранати і водомети. Силовики зі щитами і кийками також використовують сльозогінний газ.
Sputnik Киргизстан повідомляє, що учасників протесту розігнали з площі, з’являється інформація про постраждалих і сутички з міліцією. За даними видання, поранено в ногу одного з лідерів опозиційної партії Ата Мекен і нинішнього депутата Жанара Акаєва.
У міністерстві охорони Киргизстану повідомили, що внаслідок розгону акції протесту є постраждалі, 16 людей госпіталізували з різними травмами. Водночас, за інформацією місцевих ЗМІ, кількість постраждалих сягає сотень людей.
4 жовтня в Киргизстані пройшли вибори в Жогорку Кенеш (однопалатний парламент). Попередньо, до парламенту проходять чотири партії, які подолали бар'єр в 7%, більшість голосів отримали Бірімдік (її називають провладною) і Мекен Киргизстан. Ключові опозиційні партії, Ата-Мекен і Республіка, не подолали прохідний бар'єр.
Згодом протестувальники увірвалися до парламенту і будівлі Комітету державної безпеки та домоглися звільнення екс-президента Киргизстану Алмазбека Атамбаєва зі слідчого ізолятора. Він перебував під вартою з серпня 2019 року за звинуваченнями у корупції.
Також згодом стало відомо про смерть у лікарні одного з учасників протестів.
Додамо, що після оголошення попередніх підсумків виборів до парламенту Киргизстану відразу кілька опозиційних партій заявили, що не визнають результати виборів внаслідок масових порушень і фальсифікацій у ході виборчого процесу. Представники опозиційних партій вийшли на мітинг з вимогою скасувати результати голосування і оголосити повторні вибори. Загалом у виборах брали участь 16 партій, з 12 тих, що програли, на протест вийшли представники 11.
Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ висловило «серйозне занепокоєння» у зв'язку з «звинуваченнями, що заслуговують довіри, про підкуп голосів» на виборах. Глава місії БДІПЛ Томас Бозеруп зазначив, що також розчарувала «нестача критичного висвітлення кампанії, коли більша частина висвітлення зводилася не більше ніж до платної реклами», що знизило «якість і різноманітність інформації та думок, доступних виборцям».
Оновлено. На тлі протестів ЦВК Киргизстану анулювала результати парламентських виборів.