«Чехія – земля обітована» – називається книжка молодої чеської письменниці Петри Гулової, яка розповідає про долю українських заробітчан у Чеській Республіці. Книжка привернула увагу гостротою теми, незвичними, часто свідомо суперечливими поглядами на події й людей. У Чехії книжка викликала значний читацький інтерес як серед чехів, так і українців.
В основі книги – доля української родини – Ольги та Олега, які з Вінниччини приїхали до Праги на заробітки. Авторка багато деталей з життя заробітчан: є тут і родинна зрада, і просте людське співчуття, і щоденний бій за виживання.
Петра Гулова не приховує, що першим і головним імпульсом написання книжки була її безпосередня зустріч з українкою.
«Першим імпульсом була пані прибиральниця, яка до нас приходить. Від самого початку вона мене захопила, це надзвичайно чарівна особа. Захоплює також спосіб, яким вона долає ці два світи: жити у нас і жити вдома, де має дітей. Багатство цієї долі і вміння так жити – мені це тяжко уявити», – каже письменниця.
Долі головних героїв розгортаються у контексті тісного українсько-чеського діалогу, точних, часом іронічних зауваг про характер чехів – господарів ситуації, якими їх сприймають не тільки українці, а й інші чужинці-заробітчани, наприклад, монголка Зула: «О, понарікати, так це чехи вміють, наговорять три кошики. Аж тут раптом у нас на прохідній черговий застукав у двері – не пам’ятаю, коли востаннє таке було і як закричить: «До вас прийшли!»».
За офіційними даними, у Чеській Республіці нині живе і працює близько 120 тисяч українців, а якщо враховувати нелегалів, то ця цифра сягає 200 тисяч.