У Чернівцях відкрили пам’ятний знак в’язням гетто

20:25, 10 травня 2011

У Чернівцях на площі Турецької криниці відкрили пам’ятник знак в’язням гетто, на якому українською й англійською мовами вибито напис: «У пам’ять про євреїв, в’язнів Чернівецького гетто 1941 року».

Саме тут 70 років тому створили гетто, в яке зігнали все єврейське населення Чернівців для подальшого вивезення у концтабори.

У відкритті знаку, на місці якого планують встановити пам’ятник, відбувся мітинг. У заході взяли участь представники обласної та міської влади, єврейської громади міста та громадськості.

Рабини іудейської громади Чернівців зачитали поминальну молитву за загиблими.

«У Чернівці у 1941 році прийшли німецькі нацисти і румунські фашисти, які розпочали переслідувати єврейське населення, - розповів історик і політолог Ігор Буркут – А прості українці, румуни, поляки рятували євреїв. Відкриття цього знаку є дуже важливою подією. Адже ми не можемо забувати, що знищення народу чи соціальної групи – це геноцид, злочин проти людства. Цей знак має нагадувати, що в жодній іншій країні таке не має повторитися», - цитує історика МБ.

Гетто в Чернівцях було створене окупаційною владою у жовтні 1941 року. Воно розташовувалось в районі вулиці Єврейської (нині Сагайдачного), єврейський ринок і всі провулки та вулички, починаючи від сучасної вулиці Головної до вулиці Руської. На цій території до війни мешкало 5 тисяч людей, а сюди зігнали вдесятеро більше чернівчан єврейської національності. Поселяли по 5–8 сімей у порожні квартири, які були пограбовані й понищені. Вихід євреїв із тимчасового гетто був заборонений. Гетто обнесли дерев’яним парканом з колючим дротом, його охороняли військові та поліція. У 1941-1942 роках більшість людей у товарних вагонах вивезли у концтабори у Трансністрію, де значна частина з них загинула. У 1941 році в Чернівцях мешкало близько 55 тисяч євреїв, у березні 1944 року їх залишилося менше 18 тисяч.