У деяких галузях промисловості спад сягнув понад 90%, - нардеп

18:52, 24 червня 2009

"Зараз кожен переймається тим, як оцінити масштабність змін, які нас очікують, та як діяти за умов кризи. Незважаючи на ті оцінки, які я чув від різних експертів, я переконаний - дна ми ще не досягли і продовжуємо падати донизу", - заявив під час зустрічі зі студентами та викладачами Києво-Могилянської Академії голова Всеукраїнської громадської організації "Громадянська позиція", народний депутат Анатолій Гриценко, - повідомила прес-служба "Громадянської позиції".

За його словами, в Україні за чотири місяці 2009 року промисловість упала на 32%, є галузі, в яких падіння склало 94%. "Подібне траплялося лише у 1941 році", - зазначив народний депутат.

Гриценко впевнений, що люди, які об’єктивно дивляться на ситуацію, розуміють, що сподівання на ринкові механізми саморегуляції чи економіки провідних країн призвели практично до світового колапсу.

"Колись ми відмовилися від прив’язки валют до матеріального виробництва, потім - до золотовалютних запасів, згодом - грошова одиниця відправилася у "вільне плавання". Ми, як планета, щодня на трильйони виконували паперових операцій і все це додавалося до ВВП, під це друкувалися гроші і видавалися необґрунтовані кредити. Ці піраміди доросли до такого рівня, що спокійно завалитися вони не можуть", - розповів народний депутат.

Він повідомив, що корпоративний та державний борг України сьогодні складає $ 105 млрд. "Якщо до цього числа дописати шість нулів, можна отримати саме той обсяг пірамід, які зараз збудовані у світі", - наголосив Гриценко.

Голова "Громадянської позиції" вважає, що замість солодких слів про швидкий вихід з кризи, політикам сьогодні потрібно давати іншу відповідь людям.

"Дехто з економістів спробував оцінити обсяги, про які іде мова, та суми, які потрібно буде повертати. Мова іде про 7,5 річних ВВП всієї планети. Повернути такі суми можна лише за рахунок слабких. Не хотілося б, щоб ми виявилися слабкими і в України забрали стратегічну газову трубу чи землю - ті ресурси, які забрати найпростіше. Звісно, забрати можна все, однак що робити потім. Якщо борг країни вимірюється сотнями мільярдів - іти війною? Інший варіант - чесно визнати світовий дефолт. А це страшно, для будь-кого", - сказав Гриценко.

Водночас він переконаний, що рано чи пізно все-таки доведеться говорити про ці речі.

"Тоді нам усім треба буде серйозно подумати. Можливо, доведеться впроваджувати певний координуючий механізм світового масштабу, який би координував стратегічно важливі матеріальні, фінансові та енергетичні потоки. Не виключено, що на певний період під гарантії урядів слід буде фіксувати курси валют для крупних середньострокових контрактів", - вважає народний депутат.

На думку Гриценка, за таких умов Україна та її еліта не повинні залишатися в режимі "хата-з-крайності" і лише заклинати, що вони живуть в самому центрі Європи, потрібно починати кимось бути насправді.

"Якщо на планеті та в регіоні формуватимуться нові структури і механізми регуляції, то Україні бажано потрапити принаймні в другий ряд передових держав, а не опинитися в останньому. Адже у нас все-таки є той стратегічний ресурс, який потрібен нам і всій планеті", - впевнений народний депутат.

Він нагадав, що планеті 940 млн. людей не мають їжі, отже на десятиліття вперед стратегічним ресурсом буде земля, а стратегічні газові магістралі України - єдині у Європі, не підконтрольні "Газпрому". "А ще - наші люди, освічені, трудолюбиві, терпеливі; це наш потенціал. Щоб усе це використати найбільш ефективно, потрібно шукати баланс між інтересами суспільства, держави і бізнесу. В цьому бачу запоруку успіху", - підсумував Гриценко.