Законопроект щодо реформування НАК «Нафтогаз України», який поперредньо планували внести до порядку денного на поточному тижні, спрямований на остаточну приватизацію газотранспортної системи України. Причому влада має намір зробити це до закінчення президентського терміну Віктора Януковича.
Про це заявив на погоджувальній раді лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк. За його словами, пояснювальна записка до цього законопроекту «сфальсифікована». «У ній іде мова про те, що законопроект розроблений на виконання директив ЄС, а в директивах ЄС не ідеться про приватизацію ГТС».
Яценюк наголосив, що «про створення жодних консорціумів з ЄС або РФ не йдеться, влада лише хоче приватизувати все під себе».
Зі свого боку, лідер фракції «Свобода» Олег Тягнибок заявив, що цей законопроект не повинен розглядатися в українському парламенті без детального обговорення.
Нагадаємо, Кабмін пропонує Раді дозволити приватизацію державних підприємств, дочірніх підприємств НАК «Нафтогаз України», що здійснюють діяльність із транспортування газу магістральними трубопроводами й зберігання його в підземних сховищах, а також підприємств, установ, організацій, утворених у результаті їх реорганізації.
Згодом екс-голова Фонду державного майна (1998-2003 роки) Олександр Бондар заявив, що Україна не продасть ГТС, а просто віддасть її Росії.
3 травня у Брюсселі міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький сказав, що Європейський Союз схвалює приватизацію української ГТС.
Додамо, що 22 лютого 2013 року президент Віктор Янукович під час програми «Діалог з країною» заявив, що Україна не продаватиме свою газотранспортну систему в разі створення газового консорціуму.
Віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко на щорічному енергетичному форумі інституту Адама Сміта заявив, що українська ГТС залишиться у державній власності.
Раніше екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник сказав, що Росія навряд чи зможе транспортувати газ до Європи без українських газосховищ, тому заяви про те, що українська ГТС у майбутньому стане Росії непотрібна – це політичний тиск для того, щоб змусити Україну вступити у Митний союз.
Довідка. Газотранспортна система України є другою в Європі і однією з найбільших у світі. Загальна протяжність газопроводів (без урахування нових об'єктів), які експлуатує компанія, становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів – 22,2 тис. км і газопроводів-відведень – 14,9 тис. км. Кількість газорозподільних станцій (ГРС) становить 1449.