У Facebook виявили велику мережу користувачів, які закликають до повалення влади в Україні

10:35, 6 жовтня 2016

Журналісти видання «Тексти.org.ua» виявили мережу у понад 2 тисячі facebook-користувачів, які закликають до повалення влади в Україні, і пов’язані з акаунтом «Степана Мазури», за яким, як заявляє «Укрінформ», стоїть бойовик угруповання «ДНР» Сергій Жук. Про це пише «Радіо Свобода».

Як зазначається, журналісти «Текстів» розплутали цілу мережу «Тролесфери» на основі зв’язків між акаунтами у Facebook. За словами головного редактора видання Романа Кульчицького, робота тривала у лютому-березні цього року.

«Ідея народилася, коли ми побачили розслідування «Укрінформу» про мережу «Степана Мазури». Це інтернет-персонаж, який видавав себе за українського патріота, але з’ясувалося, що це був бойовик «ДНР», який під патріотичними гаслами закликав українських громадян на Майдан-3. Потім цей «Мазура» виклав відео і визнав, що він – бойовик «ДНР», але він – «за простий народ»», - розповів Кульчицький.

Журналісти проаналізували 29 груп, адміністратори та активні учасники яких пов’язані з користувачем, що називає себе «Степан Мазура», та спільнотами у соцмережах, які він адміністрував. За частиною цих акаунтів стоять професійні тролі, а частина є звичайними реальними людьми, хто «зафрендив» багато тролів із групи. В результаті, вийшла мережа у 2 тисячі користувачів, зазначає Роман Кульчицький.

На думку Кульчицького, українські партії таких потужних мереж за участі ботів не мають. «Є якісь відомі facebook-персони живі, які отримують гроші від політичних партій, і від провладних у тому числі, і за це щось там постять. Але такої розгалуженої мережі, де є тисячі користувачів, українські партії не мають, хоча, можливо, вони працюють над цим», – каже він.

Розгорнути таку мережу нескладно з технічної точки зору, погоджується медіаексперт Максим Саваневський. Питання - в тому, наскільки така мережа може бути ефективна, зауважує він.

«Інформація поширюється, у першу чергу, між людьми, які знають одне одного. З іншого боку, якщо є масове вкидування якоїсь тези, і ці люди намагаються працювати активно навколо якихось дуже популярних акаунтів чи в різноманітних групах, це бачать всі, хто прокоментував. Але ми все одно говоримо про доволі вузьку аудиторію, з якою можуть опрацьовувати таку технологію», - пояснив Саваневський.

За його словами в Україні теж є кілька груп, найімовірніше – самоорганізованих, які намагаються працювати з російською аудиторією, в основному – висміюючи пропаганду. «Ефективність вони свою, напевно, мають, але це все одно не є вплив на мільйони людей», – зазначив медіаексперт.