У Франківському районному суді Львова не достатньо ввічливі з відвідувачами

10:14, 8 жовтня 2009

У Франківському районному суді Львова не достатньо ввічливі з громадянами. Про те, що судді або працівники суду не ввічливо поставилися до відвідувачів суду заявило 41% опитаних громадян, що взяли участь в опитування регіонального благодійного фонду «Право і Демократія» щодо доступності районних судів Львова для громадян. Це єдиний з поміж шести районних судів, де оцінка ввічливого ставлення до громадян-відвідувачів виявилася низькою. Про це під час прес-конференції 7 жовтня повідомили представники фонду.

Загалом, за інформацією керівника проектів фонду "Право і Демократія" Андрія Бурого, під час опитування з’ясовувався рівень інформаційної, фінансової, фізичної і організаційно-правової доступності районних судів Львова, з тим, щоб виробити рекомендацій для їх покращення.

Опитування показало, що в середньому працівники судів досить оперативно надають необхідну громадянам інформацію. Зокрема на запитання, чи працівники суду надали вам інформацію щодо вашої справи, переважна більшість респондентів відповіли ствердно, позитивні відповіді для судів коливалися від 84 до 100%.

Проте дещо гіршою є ситуація із інформацією на стендах. За словами А.Бурого, вона доволі обмежена. "Тому ми вирішили певним чином допомогти - розробили шість інформаційних стендів, і передали їх територіальному управлінню Державної судової адміністрації, яке має розмістити їх у районних судах. – прокоментував він - Наші фахівці подали інформацію про діяльність місцевих судів, також є інформація про судові інстанції України, про те, як звернутися до Європейського суду з прав людини, про судові витрати, про витрати на інформаційно-технічне забезпечення. Також на цих стендах є кишені, де є два види посібників для громадян "Путівник по судовій системі" та "Як ознайомитися із судовим рішенням", надані проектом USAID-Україна "Верховенство права".

Відповідно до результатів опитування, умови для ефективного ознайомлення з матеріалами справ та очікування на судові засідання у львівських районних судах є не дуже комфортними. "Щоб було більш комфортно, потрібно розмістити додаткові столи і стільці у коридорах. Проте не у всіх судах це можна зробити. Скажімо, у Залізничному районному суді Львова немає де поставити додатковий стіл. В інших судах така можливість є, ми рекомендували судам зробити це, хоча їхні ресурси для цього є дуже обмеженими. – прокоментував правовий експерт, адвокат Руслан Таратула - Об’єктивною перешкодою є те, що районні суди на сьогодні не мають статусу юридичних осіб, який би надавав їм можливість самим покривати поточні видатки".

А.Бурий додав: "Також ми помітили, що гостро стоїть проблема копіювання матеріалів справ. У судах немає відповідного обладнання, щоб зробити копію, а саму справу, як відомо, з суду виносити не можна. Ті, хто має попередній досвід, приносять цифрові фотоапарати, також ми помітили адвокатів, які носять з собою міні-ксерокси".

Р.Таратула додав: "Ми просимо суди більше в своїй діяльності враховувати інтереси громадян. Зокрема встановити хоча б три дні в тижні, щоб людина могла прийти подати заяву, інші документи. У судах, як правило, прийнятий один день – середа, коли можна подати заяву, у всі інші дні заяви не приймаються, громадянину треба пересилати їх поштою. Це створює додаткові перешкоди у доступі до правосуддя, створює негативне враження громадян щодо установи, до якої вони звертаються за захистом своїх життєво важливих прав".

А.Бурий підсумував, що не всі проблеми вирішуються на рівні керівництва конкретного суду, є такі, що потребують уваги Державної судової адміністрації, місцевих органів влади, куди представники фонду надіслали відповідні рекомендації. Фонд взяв на себе зобов’язання стежити за тим, як ці рекомендації будуть впроваджуватися.