Одна з найбільш відомих та визначних пам'яток Парижа - Собор Паризької Богоматері загорівся у понеділок, 15 квітня, близько 18:50 за місцевим часом. Загасити масштабну пожежу, внаслідок якої одна з найвизначніших пам'яток християнського світу зазнала значного знищення, вдалося лише під ранок 16 квітня.
Кадри, розміщені онлайн, показують великий вогонь, що охоплює верхню частину собору. Користувачі соцмереж публікують фото і відео, на яких видно, як над 850-річною будівлею здіймається густий дим.
відео АВС
Наразі не повідомляється про причини пожежі. Також немає інформації про постраждалих.
фото AFP, The Hill, NBC
відео CBS News
Представники влади французької столиці припустили, що пожежа може бути пов’язана з ремонтними роботами, що тривали в соборі. Проте наразі жодних офіційних коментарів від органів влади не надходило.
Пожежу в Соборі Паризької Богоматері прокоментував президент США Дональд Трамп.
«Так жахливо спостерігати за масштабною пожежею в Соборі Паризької Богоматері. Можливо, треба використати пожежні вертольоти. Треба діяти швидше!», – написав він у Twitter.
Внаслідок пожежі обвалився шпиль Собору Паризької Богоматері.
Своєю чергою представник собору Андре Фіно розповів французькому виданню Le Monde, що частина пам'ятки знищена безповоротно. Через значну висоту пожежники не можуть дістатися на дах собору і загасити полум’я.
Згодом у собору обвалився дах, і наразі вся будівля охоплена вогнем.
Прес-секретар Нотр-Дама Андре Фіно сказав французьким ЗМІ, що весь дерев'яний інтер'єр пам'ятки 12 століття горить і, найімовірніше, буде зруйнований. Крім шпиля, обвалилася вся покрівля будівлі.
Президент Еммануель Макрон, який раніше через пожежу переніс телезвернення до нації, твітнув: «Нотр-Дам-де-Парі у владі полум'я. Вся нація приголомшена. Думаю про всіх католиків і про всіх французів. Як усім нашим співвітчизникам, цього вечора мені сумно бачити, як ця частина нас згорає».
Собор Паризької Богоматері є однією за найбільш відомих і популярних памʼяток архітерктури Парижа. Щорічно його відвідують близько 13 мільйонів туристів. Собор присвячений Діві Марії, матері Ісуса Христа, кафедральний храм Паризької архідієцезії. Собор був запланований у ХІІ столітті, а остаточно збудований у 1345 році.
Собор останнім часом перебував на реставрації, біля стін будівлі були встановлені будівельні драбини. Як писала Le Parisien, у квітні будівельники вели роботи на даху будівлі, намагаючись відновити історичний вигляд шпиля.
Зазначимо, що в релікварії собору зберігається хрест, що містить в собі частку Чесного Животворящого Хреста Господнього. На думку деяких істориків, є усі підстви стверджувати, що він належав матері Данила Галицького. Він зберігався у скарбниці Данила та його синів, однак після пограбування Львова у 1340 році королем Казимиром Великим, корони і цей хрест були вивезені до Польщі. Впродовж певного часу він передавався польськими королями, і через дружину одного з останніх потрапив до Франції до собору Нотр-Дам.
Україна запропонувала допомогу з реставрацією Нотр-Дам де Парі. Як написав у Facebook міністр культури України Євген Нищук, Україна готова допомогти з реставрацією Собору Паризької Богоматері після пожежі
«Це величезний удар для історії, культури не лише Парижа, а й усієї Європи та світу. Робота Мінкультури - збереження для прийдешніх поколінь усіх культурних та історичних пам‘яток, мистецького надбання, яким володіє Україна. І ми, як країна, яка втрачає спадщину на окупованих територіях як ніхто інший знає, як боляче спостерігати це наживо. Сподіваємось, що пожежникам вдасться врятувати і не дати зникнути з культурної мапи світу надзвичайну пам‘ятку», - написав він.
Він наголосив, що готовий максимально швидко направити своїх найкращих фахівців та реставраторів для робіт з відновлення Собору.
У Парижі зробили фотографію з дрона: на ній добре видно, що масштаб пожежі в Нотр-Дам не піддається опису. Здається, що від Собору вже майже нічого не залишилося. Експерти на СNN кажуть, що для відновлення потрібні «мільярди і мільярди євро». Однак деякі пожежники запевняють, що Нотр-Дам відновленню не підлягає. За поточним станом собору можна слідкувати у прямій трансляції видання Bild.
фото AFP