У Франції затримали ключового підозрюваного у геноциді в Руанді

Фелісьєн Кабуга переховувався від правоохоронців 25 років

16:47, 17 травня 2020

Французька поліція заарештувала 16 травня одного з останніх ключових підозрюваних в організації геноциду в Руанді в 1994 році 84-річного Фелісьєна Кабугу.

Як пише Deutsche Welle, Кабуга жив під вигаданим ім’ям в одному з передмість Парижа. За словами міністра юстиції Франції, він є найбільш розшукуваною людиною в Руанді. Йому вдавалося переховуватися від правоохоронців упродовж 25 років. США призначили за нього винагороду 5 мільйонів доларів.

Кабуга був одним з найбагатших громадян Руанди. Як повідомляє BBC, Міжнародний кримінальний трибунал із злочинів у Руанді звинуватив його по семи пунктах у геноциді та злочинах проти людства у 1997 році, зокрема, у фінансуванні екстремістів із племені хуту, відповідальних за геноцид.

«Арешт Фелісьєна Кабуги є нагадуванням про те, що винні в геноциді злочинці можуть бути притягнуті до відповідальності навіть через 26 років після скоєння своїх злочинів», – заявив головний прокурор Гаазького трибуналу Серж Браммерц.

Геноцид в Руанді або «Геноцид проти тутсі» – масове вбивство представників племені руандійських тутсі представниками племен хуту з 6 квітня по 18 липня 1994 року за наказом уряду хуту. За різними підрахунками, за ці 100 днів убили від 500 тисяч до 1 мільйона людей. Загальна кількість жертв становила до 20 відсотків від усього населення країни.

Геноцид спланувала руандійська політична еліта, і його безпосередньо здійснювала армія, жандармерія, озброєні угруповання хуту, які підтримувалися владою і цивільними особами. Він мав серйозний вплив не лише на Руанду, а й на сусідні країни. Зокрема, масові зґвалтування призвели до сплеску захворюваності на СНІД в регіоні, а нищення інфраструктури і значне число жертв мали важкі наслідки для економіки.

Міжнародний трибунал із злочинів у Руанді розпочав роботу у листопаді 1994 року. За звинуваченнями в участі в масових убивствах та злочинах проти людства арештували більше 120 тисяч осіб.

Із ключових організаторів геноциду засудили до довічного ув’язнення, зокрема, колишнього прем’єр-міністра Руанди Жана Камбанді, очільника загонів «Інтерахамве», які займалися вбивствами, Джорджа Рутаганде, колишнього полковника руандійської армії Теонесте Багосору, а також екс-міністра планування Руанди Огюстена Нгірабатваре до 35 років ув’язнення. За інформацією BBC, із основних підозрюваних Міжнародним трибуналом у геноциді на волі зараз залишають двоє – Протей Мпіраня, який організував вбивство прем’єр-міністерки Руанди Агати Увілінгіїмани на початку геноциду, та тодішній міністр оборони країни Августин Бізімана.

Пізніше Reuters повідомила, що рештки тіла Бізімана знайшли у Конго. Він помер орієнтовно у 2000 році. Рештки, знайдені в конголезькому місті Пуент-Нуар, опізнали шляхом аналізу ДНК наприкінці минулого року.