Гірські території Львівщини потерпають від сміття. Засмічуються як населені пункти, так і природні рекреаційні, туристичні об’єкти. Серед причин – призабута культура не смітити, а з іншого боку – відсутність скоординованої системи збору, вивезення та утилізації ТВП. Про це 11 липня заявив голова ЛМГО «Чистим плаєм» Фрідріх Єфімовський.
Як повідомив ZAXID.NET Ф.Єфімовський, проблематика вивезення та утилізації сміття з гірської місцевості Львівщини обговорювалася під час круглого столу 7 липня у навчально-інформаційному центрі Асоціації гірських провідників «Ровінь» у с. Довге Дрогобицького району Львівської області, ініційованому ЛМГО «Чистим плаєм» у рамках проекту «Нам набридло сміття навколо».
Зокрема під час круглого столу сільський голова с. Довге Ярослав Тупичак, перший заступник голови Сколівської РДА Юрій Андрушків та директор ПП «Центро-Пак» Ігор Андріїв обговорили можливість налагодити збір сміття у селах в гірській місцевості Львівщини. Підприємець Ігор Андріїв вважає співпрацю можливою, за умови, що селяни будуть відсортовувати скло, ПЕТ-упаковку та металеві вироби від харчових відходів до спецконтейнерів. Також необхідною є підтримка в отриманні дозволів санепідемстанції на обслуговування конкретних населених пунктів.
З огляду на розвиток туризму у Львівській області, перспективу проведення Євро-2012, Олімпіади, учасники круглого cтолу вважають за доцільне посилити роботу з захисту довкілля від стихійного засмічення. Так співорганізатор, голова Асоціації гірських провідників «Ровінь» Іван Горбацьо зазначив, що доцільно розвішувати у людних місцях інформаційні таблиці зі зверненнями дотримуватися чистоти. На підходах до туристичних об’єктів вони мають бути двомовними, - українською та англійською. Відповідальне ставлення має бути не лише у туристів, але й у тих, хто їх обслуговує, - готелярів та провідників, екскурсоводів. Представник Львівської асоціації розвитку туризму Андрій Мацелюх зазначив, що провідники мають звертати увагу туристичним групам на потребу забирати сміття з собою та контролювати це упродовж здійснення туристичних маршрутів. Також висловили пропозицію: власники готелів, мотелів будуть розсортовувати сміття для утилізації і подавати приклад мешканцям сіл, міст, в яких працюють, коли будуть зобов’язані виконувати таку вимогу. Її зокрема підтримали представники туристично-відпочинкового комплексу «Вежа Ведмежа».
Волонтер акції «Купальське відродження 2011», представниця Інституту громадського лідерства Тетяна Лещук висловила пропозицію зробити інформаційний запит до Львівської ОДА щодо оприлюднення програми збору сміття на Львівщині під час Євро-2012. Взагалі, за її словами, громадські організації мають постійно мотивувати представників влади працювати над вирішенням обговорюваної проблематики.
Координатор акції «Купальське відродження 2011», в межах якої відбувається очищення від сміття туристично-рекреаційних об’єктів краю, зокрема довкола печерного монастиря в с. Розгірче, водопаду «Кам’янка» ставків с. Довге, Ямельницьких скель волонтерами та представниками ЛМГО «Чистим плаєм», Микита Штанков наголосив на важливості зміни ставлення до проблеми сміття. Учасники круглого столу дійшли узгодженої точки зору, що необхідно доносити до людей, що збереження чистоти довкілля корисне для їхнього здоров’я, довголіття, благополуччя громади. Доцільно відтак проводити еколого-просвітницькі уроки у школах, безкоштовно демонструвати фільми на цю тематику та організувати конкурс-змагання за статус «Найчистіше село». За задумом, громада-переможець отримає право і підтримку в організації місцевого фестивалю, який допоможе підвищити туристичну привабливість.