У Годовиці задля порятунку костелу XVIII століття влаштували концерт просто неба

На дійстві «Пінзель. Ukrainian Live у Годовиці» звучала світова прем’єра Другої симфонії Сениці

16:15, 27 серпня 2019

Мальовниче село Годовиця, де височіє костел XVIII століття, — лише за 15 кілометрів від Львова. Аби привернути увагу до знищеної пам'ятки, костелу Всіх Святих, вівтар для якого створив сам Йоан Пінзель, там влаштували модний показ у бароковому стилі. Адже саме в час бароко творив сам український Мікеланджело — Пінзель. Тож золото в колекції — натяк на скульптора, сірі тони — на дощовий Львів, а рожеві відтінки — на сам бароковий стиль. І саме ці барви нагадують розписи фресок у храмі.

«Я подумала: як так, що мої друзі з вищими освітами, які живуть у Львові, українці, освічені не знають, хто такий Пінзель? Як я їх можу зацікавити? І вирішила: якщо я дизайнер, то можу створити колекцію, яка зацікавить їх через моду і розкаже про скульптора. І про Годовицю», — пояснила дизайнерка, партнерка дійства Івона Лобан.

Показ, а також виставку картин «Натхненні Пінзелем» від львівських митців, сушку фотографій та арт-пікнік влаштували в межах дійства «Пінзель. Ukrainian Live у Годовиці». Все заради майбутньої консервації храму.

«Дивно, чому я не знала про цей храм. Бо він дуже близько від Львова. І таке гарне місце. Не чула, на жаль.. Знаю, хто такий Пінзель. Але що він творив для цього храму вівтар, не знала. Думаю, вже почитаємо про це більш детально», — розповіла гостя дійства Ірина Демкович.

«Приємна атмосфера. Така тишина в Годовиці. Дуже гарно. Дуже хотілося б, щоб цей храм отримав друге життя. І було би гарно приїхати сюди, коли вже будуть відбуватися літургії», — додала гостя дійства Оксана Надіжко.

Дійство організувала громадська організація «Колеґіум Музікум». Цікавинкою атракції став концерт просто неба від Ukrainian Festival Orchestra та солістів. Підготували світову прем'єру Другої симфонії українського забутого композитора Павла Сениці. Її після сторічного мовчання надибали в архівах, бо в радянський час твір був під грифом «секретно».

«Сениця — послідовник Лисенка. Тобто це пряма традиція Лисенко-Стеценко-Леонтович. Він написав першу українську симфонію. Першу повноцінну. Традиційно склалося, що перші симфонії ніби створили Ревуцький, Лятошинський, але це Сениця написав першу. І її аматорський оркестр ще за життя композитора програв шматками. А так публічно її не виконували», — пояснив диригент, директор Органного залу Іван Остапович.

Звучали твори Кос-Анатольського, Станковича, Людкевича та фортепіанний концерт з оркестром Романа Сімовича, перша частина.

«В моєму виконанні — це прем'єра, звичайно. Цей концерт не дуже часто виконується. Навіть в Україні. На жаль, до недавнього часу ці ноти існували тільки в рукописах. Ми їх оцифрували. І тепер вони будуть доступні в інтернеті у вільному доступі — для всіх», — розповів соліст Органного залу Дмитро Микитин.

Дійство дає старт порятунку храму. Адже нині будівля в аварійному стані: без даху, склепінь, руйнується під дощем, заростає травою.

«Лишилося тільки одне склепіння. Якщо воно впаде, храм буде розвалений, як картонний будиночок. І ми його більше не вбережемо», — додала Івона Лобан.

«Одне з рішень для костелу — це може бути скляний дах. Коли все забезпечено — безпека і опалення — то все можна зробити за помірно нормальні кошти. І тут, в Годовиці, можна проводити концерти. Можна зробити сучасні голограми зі скульптур і вівтарів, які тут були. Тобто це все реально втілити», — підсумував директор оркестру, заступник директора Органного залу Тарас Демко.

Дійство підтримало Міністерство культури України. А обласна рада зараз працює над проектно-кошторисною документацією, аби не допустити суцільного знищення храму.