У «Голосі» стався розкол через підтримку провладного законопроекту

Шестеро депутатів проголосували за законопроект про розширення повноважень президента

07:50, 23 березня 2021

Політрада партії «Голос» попередила низку нардепів про виключення після голосування за законопроект, який «наносить суттєву шкоду репутації та політичним інтересам партії». Відповідну інформацію вказано в протоколі засідання політичної ради партії. Її також підтвердив нардеп від «Голосу» Ярослав Юрчишин та прес-служба партії в коментарі «Українській правді».

Юрчишин розповів, що низка нардепів «Голосу» 16 березня проголосували за направлення до Конституційного суду законопроекту щодо порядку призначення на посади та звільнення з посад директорів Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Державного бюро розслідувань (ДБР). Юрчишин при цьому наголосив, що він не підтримує законопроект, але хоче, щоб його розглянув Конституційний суд на предмет неконституційності, щоб отримати «висновок єдиного органу, який може дати оцінку на конституційність».

Після цього політрада на своєму засіданні обговорювала це голосування і вирішила провести перевірку причин цього голосування, а також попередила низку народних депутатів про вигнання, якщо вони ще раз «завдадуть шкоди партії». Це рішення одноголосно підтримали сім присутніх на засіданні членів політради.

«Попри нанесену суттєву шкоду репутації, політичним інтересам “Голосу” внаслідок голосування Соломії Бобровської, Романа Лозинського, Ольги Стефанишиної, Олександри Устінової, Володимира Цабаля, Ярослава Юрчишина “за” прийняття в цілому законопроекту №5133/II, відмовитися від персональних дисциплінарних санкцій щодо вищевказаних членів партії. У разі повторного вчинення публічних політичних дій, що грубо суперечать політичній позиції чи завдають суттєвої шкоди репутації партії, політична рада має поставити питання про виключення таких осіб з партії», – сказано в протоколі політради.

Також вона вирішила звернутися до Контрольно-ревізійної комісії «Голосу», яка має здійснити перевірку усіх обставин на предмет виявлення фактів, що можуть мати ознаки політичної корупції.

У прес-службі «Голосу» підтвердили, що політрада партії справді розглядала голосування депутатів за провладний законопроект, спрямований на розширення президентських повноважень.

«Минулого тижня Політрада партії обговорювала питання підтримки деякими членами фракції в ВР провладного законопроекту 5133, який обмежує суб’єктність НАБУ і ДБР та робить президента фактично господарем цих відомств. Цей законопроект направлений до Конституційного суду разом зі “Слугами народу”, депутатськими групами “За майбутнє” та “Довіра”, таким чином запустивши конституційний процес, спрямований на позбавлення НАБУ і ДБР незалежності. Це – політична підтримка атаки на антикорупційні органи. Партія систематично виступала проти збільшення повноважень президента, в тому числі в питаннях призначення голів ДБР та НАБУ. Саме тому таке голосування є порушенням послідовності позиції партії», – наголосили у прес-службі «Голосу».

У чому суть законопроекту, через який стався скандал у «Голосі»

Законопроект №5133 вносить зміни в Конституцію України у частині повноважень президента призначати і звільняти директорів НАБУ і ДБР.

Наразі директорів НАБУ і ДБР призначає і звільняє президент України. Це прописано в законах про ці органи. Однак Конституційний суд під час визнання указу президента про призначення директора НАБУ неконституційним констатував, що повноваження президента чітко прописані в Основному законі й не можуть бути розширені іншими законами.

Таким чином, депутати хочуть змінити Конституцію і прописати у ній повноваження президента за згодою парламенту призначати директорів НАБУ і ДБР, а також звільняти їх. Однак для того, аби Верховна Рада внесла зміни в Конституцію, їх повинен схвалити Конституційний суд. Відтак Верховна Рада скерувала документ до Конституційного суду.