У християн східного обряду розпочався Різдвяний піст

15:09, 28 листопада 2014

Сьогодні, 28 листопада, у православних починається Різдвяний піст, який завершиться 7 січня - у свято Різдва Христова, яке православна церква відзначає за Юліанським календарем.

У цей час не можна вживати ані м'ясного, ані того, що називають "на біло", тобто сиро-молочних продуктів. Лише хліб і вода. 

Церква, посилаючись на життя Христа, певна, що тільки постом і молитвою можна здолати зло. А ще у піст духовенство закликає більше подавати милостиню тим, хто потребує. Постити не обов'язково літнім людям, недужим, дітям до шістнадцяти років, а також бійцям, для яких війна - це вже велике терпіння, зауважив військовий капелан отець Тарас Михальчук.

"Від нас потрібно, аби ті, хто може постити, постив за тих, хто цього робити не може. Тому, можливо, комусь вартує, хто має можливість постити строго. Це буде така наша компенсація", - наголосив священик.

Попри це, греко-католицька церква запровадила строгий піст на кожен вівторок у році у намірі нашої перемоги над ворогом.

Порівняно з Великим постом, Різдвяний піст вважається нестрогим. Якщо не трапиться ніякого свята, то у понеділок, середу й п'ятницю дозволяється рослинна їжа без пісної олії, а у вівторок і четвер - з рослинною олією, у суботу ж і неділю аж до 2 січня до них додається риба. 

Окрім того, риба дозволяється й у великі свята - Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), День святителя Миколи Чудотворця (19 грудня), а також у дні пам'яті деяких святих - апостолів Матфея (29 листопада), Андрія Первозванного (13 грудня) і князя Олександра Невського (6 грудня). Суворість посту підсилюється в останній тиждень перед Різдвом, максимально суворий піст доводиться на Святвечір - 6 січня. 

Різдвяний піст завершується після настання темряви, або появи на небі першої зірки, що символізує зірку, яка зійшла над Віфлеємом у момент народження Ісуса. Відповідно до Євангелія, побачивши її, східні мудреці прийшли поклонитися Дитині Христу й принесли Йому свої дарунки.