У Карпатах міжнародний загін волонтерів знайшов останки 15 воїнів

12:55, 2 вересня 2013

У Карпатах на території Ужанського національного природного парку (Закарпаття) відбулася Міжнародна гуманітарна пошукова експедиція «Черемха 2013». Волонтери зі 6 регіонів України, а також з Росії, Білорусі, Угорщини та Словаччини здійснили пошук та ексгумацію останків воїнів, які загинули в Першій світовій війні на схилах Карпат і залишилися лежати у воронках, окопах і санітарних похованнях.

Про це ZAXID.NET повідомив керівник експедиції, президент ГО «Пошук-Захід» Олександр Русин.

Півроку, зі жовтня 1914-го до кінця квітня 1915 року, гора Черемха була ареною жорстоких і кровопролитних боїв відомої Карпатської операції. Саме тут є один з наймасовіших і найвище розташованих некрополів часів Великої війни на території України.

Реалізація проекту з пошуку, паспортизації та благоустрою пам’ятників і меморіалів Першої світової війни, які збереглися на території Ужанського НПП, стартувала ще 2010 року. Тоді вдалося відшукати архівні документи, завдяки яким, у межах Міжнародного гуманітарного проекту «Memoria Patriae» (Пам’ять Вітчизни), волонтери здійснили комплекс робіт з благоустрою некрополів на Ужоцькому перевалі, у селах Ужок і Волосянка, а також на горі Черемсі.

  

Експедиція стартувала 20 серпня. У її роботі особисто взяли участь відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії, голова Союзу «Народна пам’ять» Ярослав Жилкін, помічник члена Ради Федерації Росії від Ярославської області Анатолія Лісіцина Дмитро Соколов, Президент громадської організації «Пошук-Захід» Олександр Русин, голова Ревізійної комісії Національної організації скаутів України Кирило Арбатов.

За дванадцять днів у результаті роботи загону пошуковців, незважаючи на складні погодні умови, на висоті понад 900 м над рівнем моря волонтерам вдалося відшукати та ексгумувати останки 15 воїнів: семи солдатів армії Австро-Угорщини та восьми воїнів Російської імператорської армії.

Цікаву інформацію про хід бойових дій, побут та умови життя учасників Першої світової дослідникам дають матеріальні знахідки, серед яких фрагменти зброї та амуніції, а також особисті речі часів війни. Особливо цінними серед знайденого матеріалу є солдатські медальйони, у яких збереглися фрагменти записок, вкладених воїнами. Історики сподіваються, що після їх вивчення в бюро судово-медичної експертизи вдасться повернути з небуття імена загиблих солдатів.

Усі підняті людські останки планується перепоховати з дотриманням християнських традицій на меморіальному кладовищі, а знайдені під час експедиції предмети поповнять фонди музеїв Ужгорода та Великоберезнянського району Закарпаття.

Нагадаємо, наприкінці липня в селі Гологори Золочівського району Львівщини перепоховали 16 вояків дивізії «Галичина».

Довідка. Організатори експедиції – Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна пам’ять», громадська організація «Пошук-Захід» (Ужгород) і Федерація Скаутів «Галицька Русь» (Львів). Реалізація заходу стала можливою завдяки підтримці Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабміні, а також Фонду Анатолія Лісіцина (Росія, м. Ярославль).