У Казахстані влада придушила страйк нафтовиків: Понад 500 поранених

12:30, 17 грудня 2011

За неофіційними даними, від 500 до 800 людей поранені в результаті масових заворушень в казахському Жанаозені. Багатьох з них доводиться везти в лікарні сусіднього Актау.

У казахському місті Жанаозен, де напередодні сталися масові заворушення, продовжують надавати допомогу пораненим. З учорашнього дня відкрито збір донорської крові.

За неофіційними даними, в результаті зіткнень з поліцією під час святкування Дня незалежності Казахстану постраждали від 500 до 800 осіб. Кореспондент Бі-бі-сі в Казахстані Дінмухаммед Калікулов повідомляє, що через брак місць у лікарнях Жанаозена поранених доводиться перевозити за 150 кілометрів, в сусідній Актау.

"Дороги на Жанаозен перекриті, в місто ввели війська, над містом літають вертольоти. Як і раніше, немає мобільного зв'язку, в регіоні відключений інтернет", - передає Калікулов.

Жертвами п'ятничних заворушень стали, за офіційною версією 10 осіб. Але опозиційні ЗМІ наполягають на тому, що кількість загиблих набагато більша - до 70 осіб.

У п'ятницю казахстанські агентства передали, що акцію протесту влаштували колишні працівники нафтових компаній. Міська влада Жанаозена повідомила, що учасники заворушень були одягнені в робочу форму і озброєні палицями, обрізками труб, а також пляшками з бензином.

Для розслідування обставин події створена спеціальна слідча група на чолі з міністром внутрішніх справ Казахстану Калмуханбетом Касимовим.

В інтерв'ю Інтерфаксу Касимов повідомив, що ситуація в Жанаозені стабілізувалася. "Заворушення в Жанаозені придушені, ситуація в місті спокійна, на площі нікого немає", - сказав він.

За його словами, поліцейські затримали близько 70 осіб за підозрою в причетності до безладів.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликала владу Казахстану дотримуватися норм прав людини при наведенні порядку в місті Жанаозен, а також провести об'єктивне розслідування події.

"Навіть коли поліція намагається відновити порядок, вона має робити це без застосування надмірної сили", зазначають в організації.

Частина робітників компанії "Озенмунайгаз", підрозділу нафтогазової компанії "Розвідка Видобуток Казмунайгаз", не вийшла на роботу в нічну і ранкову зміни 16 і 17 грудня через побоювання за свою безпеку після масових заворушень у День незалежності республіки.

Робітники "Озенмунайгаза" ще в травні оголосили страйк на знак протесту проти зниження зарплати.

Заробітна плата робітників нафтогазової галузі вважається однією з найвищих в Казахстані - за офіційними даними, близько 2 тис. доларів. Проте самих нафтовиків вона не влаштовує - вони вимагають її підвищення до рівня іноземних робітників.

Крім того, нафтовики вимагають звільнити юриста профспілки Наталію Соколову, заарештовану наприкінці травня за організацію несанкціонованого мітингу.

На неї заведено кримінальну справу за розпалювання соціальної ворожнечі.

Протягом семи місяців робітники вимагали виконання своїх вимог, а неодноразові переговори з владою закінчувалися нічим.

Влада Казахстану не йде на поступки і заявляє, що страйки незаконні.