У Києві безслідно зник трипільський артефакт із Львівського історичного музею

З виставки в «Мистецькому Арсеналі» не повернулася миска, якій 5 тисяч років

20:23, 20 квітня 2016

Львівський історичний музей недорахувався трипільської миски, якій 5 тисяч років. Її позичили на виставку в київський «Мистецький Арсенал», та зі столиці експонат не повернувся. Де подівся – ніхто не пояснив. Зрештою, ніхто особливо і не з'ясовував.

Київські музейники виплатили львівським компенсацію – 500 доларів США, і на цьому про артефакт забули на 3 роки, бо історія давня – ще 2013 року. Але лише зараз обласний департамент культури звернувся із цією історією у прокуратуру.

В липні 2013-го в Києві відбулася знакова подія в мистецькому житті України – виставка «Велике і величне». З усіх областей демонстрували найкращі свої мистецькі твори. Майже 50 артефактів позичив і Львівський історичний музей.

«От, наприклад, ми їм на виставку давали золотий колт XI – I половини XII століття. Це взагалі надзвичайно цінна річ, знайдена під час розкопок Ярослава Пастернака в Крилосі», – розповіла завідувач відділу археології Львівського історичного музею Емілія Зарубій.

А ще сопілка, який понад 20 тисяч років, частина знаменитого демидівського скарбу та артефакти трипільської культури. Тривала виставка чотири місяці. Коли ж експонати повернулися, у Львові недорахувалися однієї миски, якій 5 тисяч років. Про те, що артефакт пропав, кажуть тут, «Мистецький Арсенал» взагалі не повідомив. Зникнення виявили вже коли розпаковували експонати, які приїхали з виставки. Що ж сталося з артефактом – невідомо і досі.

«Без пояснень було. Ні усних, ні письмових. Вони сказали, що будуть шукати. Будуть з'ясовувати, але потім виплатили нам страхову вартість і миска так і не повернулася», – зазначила головний зберігач Львівського історичного музею Світлана Хавалко.

Ніхто так і не поніс відповідальності за таємниче зникнення трипільського артефакту. Чому – просимо пояснити «Мистецький Арсенал». По двох тижнях чекання звідти повідомили: коментарів не дадуть, бо дуже зайняті. Лише коротка відписка, в якій жодного слова, де поділася миска, за яких обставин вона зникла і чи взагалі експонувалася на виставці «Велике і величне».

«Арсенал» вважає, що ситуація... вичерпана, бо «…всі питання, які виникли в процесі виконання договору, були вирішені відповідно до чинного законодавства, в рамках укладених договорів на транспортування та страхування. Ніяких претензій з боку Львівського історичного музею до НКММК «Мистецький Арсенал» впродовж останніх трьох років не надходило», – відповіли нам у «Мистецькому Арсеналі».

Виходить, у Києві тарілки не шукали, а у Львові не особливо й перейнялися її зникненням. Ситуація, напевно, і не набула б розголосу, якби не випадковість.

«До мене прийшли десь 2-3 березня, в папці різні документи, як завжди, я розписую. І серед них запитити від Міністрества культури про музейні твори, які пропали чи знищилися. І був у цьому списку Львівський історичний музей. Миска 4 тис. до н.е. Сакральна утвар, не утилітарна. Розпис внутрішньо, що засвідчує про велику цінність цього мистецького твору», – розповіла директор департаменту культури Львівської ОДА Христина Береговська.

Зацікавили, каже чиновниця, не лише обставини зникнення миски, але й сума компенсації, яку за неї заплатив «Арсенал» – це 4 тис. грн, або 500 доларів на той час. Таку страхову вартість виставив сам історичний музей, коли позичав експонат.

«Миска була склеєна. Вона була відреставрована, і там бракувало якоїсь частинки. Ну і фондова комісія засідала, був складений відповідний документ, і так оцінила вартість миски», – пояснила головний зберігач Львівського історичного музею Світлана Хавалко.

Яка реальна вартість зниклої миски запитуємо у колекціонерів. Та вони шокують: в Україні своїх артефактів взагалі не цінять.

«За 4 тис. грн не придбаєш, бо це сьогодні 150 доларів, але за 500 доларів можна придбати серйозну миску у приватних колекціонерів, які займаються торгівлею. Ну це не є унікальний предмет на території України. Закордоном така миска може коштували від 5 до 10 тисяч англійських фунтів», – розповів колекціонер, дослідник трипільської культури Олександр Поліщук.

Відтак, кажуть експерти, якщо немає прецедентів продажу подібних речей на міжнародних аукціонах, музеї самі як хочуть, так і оцінюють свої експонати. І, як правило, економлять на цьому, бо що вищу ставлять страхову вартість, то дорожче мають заплатити за саму страхівку.

«Свого часу я супроводжував колекцію на всесвітню виставку в Японію, так от там така миска була оцінена у 5 тисяч доларів. Якщо люди хочуть, щоб воно не пропало, вони повинні були страхову суму поставити таку, що якщо би воно пропало, щоби «Арсенал» заплатив, тому що він входить в систему державного управління справами і гроші в них є. Зрештою, щоб інші думали, перед тим, як красти, скільки треба буде платити», – додав Олександр Поліщук.

Вкрали чи не вкрали – тепер з'ясовуватиме прокуратура. До неї звернувся департамент культури. Винними вважають не тільки музейників, але і своїх попередників, які замовчали резонансне зникнення. Втім, зі Львова справу передали до Києва – за місцем зникнення артефакту.