У Києві сталася велика пожежа у костелі Святого Миколая

У пожежі згорів духовий орган, який загорівся під час репетиції

22:40, 3 вересня 2021

Ввечері у п'ятницю, 3 вересня, на вулиці Велика Васильківська в Києві у католицькому костелі Святого Миколая спалахнула пожежа. Під час пожежі згорів один з найбільших в Україні духових органів, який знаходився в храмі.

Встановлено, що займання сталося між першим і другим поверхами. Вогонь швидко розповсюдився і перекинувся на покрівлю будівлі, повідомив міський голова Києва Віталій Кличко.

Пожежі присвоїли другий ранг складності. Це означає, що йдеться про велику площу, поруч з якою нема джерела води.

У ДСНС повідомили, що о 22:40 пожежу локалізували. Попередньо жертв та постраждалих немає. До гасіння залучили 80 людей та 16 одиниць техніки.

Як повідомляє «Суспільне», з посиланням на єпископа костелу, у пожежі згорів духовий орган. За його словами інструмент загорівся під час репетиції.

«Була репетиція, під час репетиції затріщало щось в самому органі, він загорівся. Практично орган, як кажуть, спалений», — розповів єпископ Віталій Кривицький.

«Під час репетиції музиканти відчули запах диму. І на запах йшли до приміщення, де знаходяться інженерні мережі, які забезпечують роботу органу. Відкривши двері побачили задимлення», – розповів заступник міністра культури Ростислав Карандєєв.

Станом на 23:30 пожежу було ліквідовано.

На опублікованому ДСНС фото з місця події можна побачити, що в залі Костелу впала люстра та згорів орган.

У відомстві наголосили, що о 22:40 пожежу локалізували, а о 23:26 - ліквідували. Попередньо жертв та постраждалих немає.

Костел Святого Миколая, який є пам'яткою архітектури національного значення, побудований у 1899 – 1909 роках у неоготичному стилі київським архітектором Владиславом Городецьким. Є найбільшим у Києві католицьким храмом, а також єдиною в столиці будівлею в стилі неоготики.

У 1930-х роках католицьке духівництво радянська влада репресувала, а храм перетворила на склад та архів. Після Другої світової війни на вежах костелу встановили передавачі, які глушили закордонні радіостанції. Лише у 1970-х роках, зважаючи на численні нарікання громадськості, антени було знято, а костел поставлено на довгострокову реставрацію. Остання передбачала пристосування пам’ятки під так званий «Республіканський будинок органної і камерної музики», який був створений у 1978 році.

Лише у 1992 році у костелі поновили богослужіння. У наш час костел ділять між собою Національний будинок органної та камерної музики України як приміщення для концертів, та парафія Святого Миколая Римо-католицької церкви в Україні, яка проводить в ній служби.

Костел Святого Миколая. Фото з відкритих джерел

З приводу цього також неодноразово виникали суперечки. З 2009 року приміщення перебувало в аварійному стані.

У 2020 році Мінкульт анонсував початок реставрації костелу у рамках президентської програми «Велика реставрація».