У Києві презентували перші напрацювання з рекультивації Грибовицького сміттєзвалища

17:22, 5 грудня 2019

У четвер, 5 грудня, у Києві відбулася зустріч з представниками ЄБРР, на якій ЛКП «Зелене місто» відзвітувало про перші досягнення у рекультивації Грибовицького сміттєзвалища та будівництва сміттєпереробного заводу. У зустрічі взяли участь керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Матео Патроне, а також представники донорів Фонду E5P. Про це повідомили у прес-службі ЛМР.

«Будь-які зміни в країні мають починатися з чистоти. Ми маємо перед собою дуже велику амбіцію — зробити рекультивацію полігону твердих побутових відходів, використовуючи європейський досвід, і збудувати високої якості завод із переробки відходів. У 2016 році Львів опинився у надзвичайній ситуації. Відбувся підпал полігону, і почалася сміттєва блокада Львова, яка тривала більше двох років. Тоді першими на допомогу прийшли наші європейські колеги. Я щиро дякую всім посольствам, які активно допомагали й допомагають, зокрема посольствам Франції, Швеції. Щиро дякуємо всім екологічним фундаціям, які виступили одною командою на підтримку Львова», – зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

За його словами, за всі роки незалежності, на превеликий жаль, в Україні не було збудовано жодного сучасного заводу і не було зроблено жодної рекультивації за екологічними стандартами. На сьогодні Львів має унікальний статус. Адже це найбільший партнер ЄБРР серед усіх міст України.

Фото прес-служби ЛМР

Як зазначив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря, на щорічних зборах з ЄБРР та донорами, які фінансують цей проект, місто відзвітувало про перші успіхи. Зараз проект активно розвивається: розпочато процес рекультивації, постачання обладнання для очистки фільтратів, а також тривають тендери на визначення підрядника з будівництва заводу. За словами Вадима Ноздрі, все це стало можливим завдяки ЄБРР та фінансовим організаціям, які забезпечили фінансування та підтримку проекту.

«Проект дуже актуальний, враховуючи нагальність проблеми та її масштаби. Це перший проект, який підтвердив важливість та потрібність розробки національної стратегії поводження з відходами. Також перший, який реалізується в межах нашої програми «Зелені міста». Мета цієї інформаційної кампанії — забезпечити якісне інформування населення про всі факти, пов’язані з проектом. Також є освітній елемент, насамперед адресований дошкільнятам та школярам. Мета його — інформувати про найкращі підходи та практики в роздільному зборі відходів і їхній переробці», — зазначив керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Матео Патроне.

Нагадаємо, у 2018 році Львів отримав від ЄБРР кредит 20 млн євро, який доповнюється інвестиційним грантом у розмірі 10 млн євро з Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P), донорами якого є Європейський Союз, Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ісландія, Ірландія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Словаччина, Швеція, Швейцарія, США та Україна, а також грантом 5 млн євро з коштів Фонду чистих технологій (ФЧТ), призначених для кліматичних інвестицій (CTF). Ці кошти використовують для підтримки реконструкції Грибовицького сміттєзвалища та будівництва у Львові заводу з механіко-біологічної переробки твердих побутових відходів (ТПВ).

Також місто запроваджує більш ефективні підходи до вторинної переробки та управління відходами. Цей проект є одним із перших, що реалізуються у рамках Національної стратегії управління відходами, і спрямований на вирішення давніх проблем у сфері управління ТПВ у місті та області. Інформаційна кампанія для цього проекту підтримується урядом Швеції та спрямована на покращення громадської поінформованості про проект у Львові та країні в цілому. Досвід цього проекту буде передано іншим українським містам, які мають аналогічні проблеми з управлінням відходами.