У Києві з'явиться окремий архів для документів радянських спецслужб ЧК, НКВС і КДБ. Він буде розташований в одному з приміщень Національного банку на околиці міста по вулиці Пухівській, 7. Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.
До архіву перевезуть документи 1917-1991 років, які зараз зберігаються в Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Міністерстві внутрішніх справ, Національній поліції, Національній гвардії, Міністерстві оборони, Державній прикордонній службі, органах прокуратури та судах.
Володимир В’ятрович, директор Інституту національної пам’яті, розказав, що приміщення для зведеного архіву радянських спецслужб вмістить 4 мільйони справ.
«Це близько 4 млн справ. Очевидно, що ці підрахунки ще будуть уточнювати, і це буде, напевно, найбільший в Європі відкритий архів комуністичних спецслужб. Я дуже втішений, що це рішення ухвалено урядом, і втішений, що це важливий крок до незворотності відкритості архівів КДБ в Україні», - розповів В’ятрович.
Щоб отримати ці документи, потрібні тільки заява і документ, що засвідчує особу.
«Все в одному місці, комфортні читальні зали, для доступу достатньо лише звернення і паспорта, не буде зайвої паперової тяганини, як зараз, щоб зайти в режимне приміщення СБУ або МВС. І друге: українські спецслужби повинні зберігати українські таємниці. Ми забираємо у силовиків спокусу регулювати доступ до інформації про наше минуле», – заявив голова УІНП у коментарі «112 Україна».
Коли саме архів почне роботу, поки що невідомо, оскільки приміщення ще не готове. За словами В’ятровича, реконструкція будівлі може тривати кілька років.
Також директор ІНПУ зазначив, що наразі площа будівлі для архіву становить 11 тис. кв. м, а завдяки реконструкції це може бути збільшено до 18 тис. кв. м.
«Це 8-поверхова будівля, яка надається для того, щоб її переобладнати і зробити одним із найкращим архівів в Україні, де зберігатимуться документи комуністичних спецслужб, відкриті для використання», - додав він.
Зауважимо, що в Україні доступ до архівних матеріалів репресивних органів гарантований кожному громадянину.
У квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», згідно з яким вводиться вільний доступ до архівів і передача їх з відомств силових органів у Галузевий державний архів Української інституту національної пам'яті.