У кращому випадку до кінця року долар буде вартувати 8,5-8,9 грн, - експерт

17:20, 28 липня 2009

"Навряд чи хтось міг очікувати минулого року, що фінансування, яке надавав Центральний банк (Нацбанк України), переходитиме не в стабілізаційні заходи, а на валютні ринки, тим самим підштовхуючи подальшу девальвацію та провокуючи паніку. Сподіваюсь, цього року таких нісенітниць вдасться уникнути. Структура зовнішніх боргів, хоча вони і великі, є зрозумілою. Є сподівання, що Нацбанк отримає чергові порції коштів від МВФ, і його завданням буде приборкування шокових збурень, які обов’язково будуть через слабкість економіки. Атаки на національну валюту відбуваються постійно. Якщо Центральному банку вдасться ці фактори мінімізувати і перейти на плавну девальвацію, щоб до кінця року вийти на офіційний курс 8,5-8,9 грн, то я буду вважати, що ми чи не найкращим чином впорались з валютними негараздами", - повідомив сьогодні, 28 липня, у коментарі ZAXID.NET директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

"Макроекономіка загалом і валютна політика зокрема не підпорядковуються бажанням наших найвидатніших політиків, якимось вказівкам чи намірам. Є низка об’єктивних та суб’єктивних чинників. Політика буде тоді адекватною, якщо належним чином враховуватиме макроекономічні складові та показними", - так прокоментував експерт заяву прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко у інтерв’ю виданню "Факти", у якому Тимошенко зазначила, що гривня за сприятливої політики Нацбанку зараз має можливість зміцнитись, а курс валют міг би становити 6-6,5 грн за долар США.

Як зазначив Василь Юрчишин, ще на початку вересня 2008 року прем’єр-міністр запевняла, що ніякої кризи немає. "Так само минулого року голова центробанку влітку нас переконував, що курс долара має бути 3,5 грн. Якщо прем’єр робить такі заяви, то треба сказати одразу, в рамках якої економічноого поточного стану і якого середовища це робити. Якщо у нас надзвичайно високі зовнішні борги, треба виплачувати багато валюти, то у нас є і відповідно високий девальваційний тиск, тобто послаблення гривні. Якщо нам вдасться не допустити цього року такого шоку, який був у 2008 році, то це буде величезна перемога і наша, і нашої влади, і гривні", - сказав експерт.

За словами В.Юрчишина, Тимошенко мала б конкретизувати, мовляв, якщо від завтра оголосять курс 6-6,5 грн, то що буде з експортом, імпортом, доходами, а не використовувати "популістські гасла".

"Наші політики дуже полюбляють різного сорту популістські гасла, які, їм здається, допоможуть людям краще визначитись з їх політичними уподобаннями. Але люди набагато краще розуміються в цьому, ніж хотілось би думати політикам… Так підвищення мінімальної зарплати, коли порожній бюджет, не приносить користі макроекономіці країни. Треба робити такі речі в рамках адекватної економічної політики", - додав експерт.

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко в інтерв’ю програмі "Факти", коментуючи курс валют, заявила, що "якщо б справді сьогодні по-іншому вести політику Національного банку, то всі макроекономічні показники, фінансовий стан країни говорять про те, що гривня мусить бути 6-6,50 за долар".