Раніше територію Нового Роздолу на Львівщині обслуговували майже півсотні правоохоронців, але під час реформи вирішили, що місту не треба стільки поліцейських і ліквідували міськвідділок. Тепер на 38 тисяч населення самого міста і ще сім прилеглих сіл лише один патруль, два дільничних і два оперативники.
І це при тому, що Новий Розділ – одне із найкриміногенніших міст на Львівщині ще від початку його створення. Населений пункт розбудувався в 50-х роках минулого століття довкола промислового гіганта ― підприємства «Сірка». Оскільки працівників на шкідливе виробництво катастрофічно бракувало, сюди звозили на роботу і поселення засуджених. Тепер же від «Сірки» залишилися самі руїни, а криміногенна ситуація ще більше ускладнилася.
«Воно вже так йде по родинному: тато, баба, дід ― всі раніше судимі», ― розповідає начальник сектору Миколаївського відділу поліції Володимир Сердюк.
Володимир Сердюк останні чотири роки очолював Новороздільське відділення міліції, допоки у вересні 2015-го його не ліквідували під час реформи.
«У Новороздільському міському відділенні міліції нараховувалося 42 працівники по штату. З них 4 зміни, тобто 12 людей чергових – черговий, помічник, водій, 10 дільничних інспекторів і чотири працівники карного розшуку. Зараз місто Новий Розділ обслуговує два працівника карного розшуку. Два працівника дільничних», ― повідомив Володимир Сердюк.
А ще два екіпажі патрульних ― лише на папері, бо зазвичай чергує один через брак пального. Так розповіли журналістам поінформовані джерела, а самі ж поліцейські мають негласний устав ― не скаржитися.
«Якщо ми в місті, то протягом 3-5 хвилин завжди приїжджаємо на виклик. За 12 годин зміни буває мінімум 10 викликів. І то таких, що є якісь адмінправопорушення і якийсь кримінал», ― пояснив інспектор групи реагування патрульної поліції Нового Роздолу Іван Галата.
Крім Нового Роздолу екіпаж патрулює ще сім навколишніх сіл. Якщо виклики накладаються, то спочатку їдуть туди, де більше потрібні.
«Якщо там щось серйозне, ми пояснюємо тій попередній людині, що треба зачекати, і їдемо на важливіший виклик. А що робити?», ― каже інспектор групи реагування патрульної поліції Нового Роздолу Назар Маруняк.
А коли вже повна «запара», кличуть підмогу з Миколаєва. Зв'язок із черговим ― лише через особисті мобілки.
«Новий Розділ розташований в ямі і тут не тягне зв'язок. От беру рацію: База-база, я третій… Вони нас не чують», ― пояснює Іван Галата.
Та найбільший клопіт ― це перезмінка. На неї їздять за 20 кілометрів до Миколаєва. А допоки патрулі міняються, Новий Розділ залишається без поліції. Може через це, а може й з інших причин, за офіційною статистикою, після впровадження реформи злочинність у місті зросла. За перший квартал 2016-го, у порівнянні з першим кварталом 2015-го, зареєстрували на 116 більше звернень від громадян, на 17 більше порушили справ і сталося на 18 більше крадіжок.
«Ой, все крадуть підряд. Квартири обкрадають в білий день. Не бояться», ― обурюється мешканець Нового Роздолу пан Іван.
«Страшно ходити вулицею. Ще коли світло виключають вночі – друга-п'ята година, а ми йдемо на роботу, або кому треба вставати, то дуже страшно. Мені здається, що тим дільничним в Роздолі дуже тяжко працювати, я співчуваю їм», ― додає мешканка Нового Роздолу Ірина Кумова.
Відтак влада Нового Роздолу вже кілька місяців просить повернути їм міськвідділ. Кажуть, що дійшли навіть до голови національної поліції Хатії Деканоїдзе.
«Тоді, коли вона у Львові презентувала нову поліцію, я їй дав звернення від нашої сесії. Вона сказала, що це звернення обов'язково розгляне і буде вивчати ситуацію, але, напевно, що до завершення експерименту, нам нічого обіцяти не будуть», ― зазначив міський голова Нового Роздолу Андрій Мелешко.
Не експеримент, а реформа ― виправляють в обласному управлінні поліції. Правоохоронців, кажуть там, поменшало всюди, не лише у Новому Роздолі.
Навпаки, місту ще гріх скаржитися. Єдина проблема, мовляв, перезмінка, але над цим працюють.
«Ми розуміємо проблематику. І тому реально в Новому Роздолі є дві групи реагування. На весь Миколаївський район є чотири, і з них дві в Новому Роздолі, ― наголошує начальник штабу обласного управління Національної поліції Юрій Гладун. ― Стосовно перезмінки, ми бачили цю проблему напочатку, але тепер патрулі не їздять мінятися до Миколаєва, а міняються по дорозі або безпосередньо в Новому Роздолі».
Тому, якщо місту бракує правоохоронців, Юрій Гладун радить місцевій владі створити муніципальну поліцію.