В анексованому Криму Росія переслідує не тільки представників кримськотатарського народу та їх лідерів, але всіх громадян, чия позиція не відповідає офіційній позиції окупаційної «влади». Таку позицію висловив дослідник, член моніторингової місії Amnesty International по Україні, Молдові та Білорусі Красимір Янков в інтерв’ю виданню «Крим.Реалії».
«Основні тенденції залишаються незмінними: це повсюдне звуження свобод самовираження, мирних зібрань та асоціацій. Більше того, ми говоримо про кримінальне переслідування інакомислення. І на це ми хочемо особливо звернути увагу, тому що для нас очевидний факт того, що в Криму все тугіше закручують гайки. Дуже важко і страшно висловлювати свою позицію, якщо вона не відповідає офіційній позиції влади», – заявив він.
Янков зазначив, що в Криму переслідують не тільки кримських татар.
«Численні викрадення людей у Криму та кримінальні переслідування пов’язані з інакомисленням... Переслідувань за етнічною належністю «кримський татарин» немає, але так виходить, що кримські татари становлять основну групу людей, які не згодні з тим, що сталося», – додав він.
Нагадаємо, так званий «прокурор» Криму Наталія Поклонська винесла припис про призупинення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Це рішення практично повністю заблокувало роботу представницького органу кримських татар. Мін'юст РФ оголосив Меджліс «екстремістською організацією».
29вересня Верховний суд Москви відхилив апеляцію на заборону Меджлісу кримськотатарського народу у Росії та в окупованому Криму. За оцінкою голови Меджлісу, народного депутата України Рефата Чубарова, нависла загроза кримінального переслідування близько 3 тис. його членів.
Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала досудове розслідування у зв’язку із затриманням п’яти кримських татар 12 жовтня. Їх російські слідчі обвинуватили у зв’язках з терористичним угрупуванням «Хізб ут-Тахрір». Раніше через звинувачення у зв’язках із цим угрупуванням уже засудили чотирьох кримських татар до 7 і 5 років ув’язнення.