У Кривому Розі — затишшя перед виборами

16:39, 18 березня 2016

Передвиборча кампанія в Кривому Розі поступово набирає обертів. За посаду міського голови мають намір боротися півтора десятка кандидатів, зокрема і чинний мер Юрій Вілкул, повідомляє День.

15 листопада минулого року він, за даними міського виборчкому, здобув перемогу в другому турі виборів над кандидатом від партії «Самопоміч», місцевим підприємцем Юрієм Мілобогом. З таким результатом виборів не погодилися представники демократичних сил, тим паче що розрив між двома кандидатами становив всього 720 голосів. Вони запідозрили, що підрахунок виборчих бюлетенів проводився необ’єктивно.

Партія «Самопоміч» закликала жителів Кривого Рогу вийти на народне віче, учасники якого оголосили місцевий Майдан. Його активісти спочатку пікетували мерію, а потім вирушили до Верховної Ради. Там вони оголосили голодування і домоглися ухвалення закону про перевибори міського голови, які були призначені на 27 березня.

Найбільшу активність у цих подіях проявляв народний депутат України від «Самопомочі» Семен Семенченко. Ймовірно, тому Юрій Мілобог закликав висунути як кандидата на перевиборах мера саме його. Спочатку Семенченко заявляв про те, що здивований такою пропозицією, однак партійний з’їзд і міська конференція зупинилися саме на його кандидатурі. Зрештою колишній командир батальйону «Донбас», доля якого раніше не була пов’язана з Кривим Рогом, вирішив «кинути рукавичку» Юрію Вілкулу.

Як відзначають у місцевих ЗМІ, представник «Самопомочі» зареєструвався кандидатом на перевибори мера в останній день і не встиг написати власну програму. Очевидно, через те, що не всі визнавали Семенченка єдиним кандидатом, з лав активістів ще кілька людей вирішили поборотися за крісло міського голови. Одні заявили про це на міському віче, інші — подали документи до міськвиборчкому мовчки.

Так чи інакше, але стара історія повторилася знову — противники Вілкула не змогли домовитися. Найбільш відомі з них — куратор батальйону «Кривбас» Микола Колесник (партія «УКРОП»), Світлана Сова (партія «Сила людей»), Олег Бойченко (ВО «Свобода»), Інна Іванченко та інші. Всі вони заявили, що будуть жорстко боротися з владою. Щоправда, щоб уникнути непорозумінь, претенденти вирішили підписати меморандум про максимальну мобілізацію.

«Усвідомлюючи свою відповідальність перед криворіжцями і важливість цих виборів, ми пропонуємо всім кандидатам, які дійсно хочуть змін у нашому місті й не готові миритися з перемогою Юрія Вілкула, підписати меморандум», — мовиться у цьому документі. Кандидати зобов’язалися провести позачергові вибори міського голови максимально чесно, прозоро і відповідально, не порушуючи норм законодавства і моралі, а також максимально мобілізувати своїх прихильників до активної участі в першому турі виборів і підтримки єдиного кандидата від демократичних сил — у другому турі.

На сьогодні передвиборча кампанія у Кривому Розі, на думку спостерігачів, проходить відносно спокійно й мирно. «За посаду криворізького міського голови змагаються 15 кандидатів, 7 з яких ведуть інтенсивну передвиборчу кампанію. Хід виборчого процесу в Кривому Розі відповідає вимогам законодавства, проте спостерігачі фіксують порушення правил проведення агітації, які ставлять під сумнів рівність можливостей кандидатів і прозорість фінансових витрат», — мовиться у проміжному звіті за результатами спостереження представниками громадянської мережі ОПОРА.

Разом із тим координатор виборчих і парламентських програм ОПОРИ Ольга Айвазовська відзначає незбалансоване висвітлення ходу виборчого процесу в комунальних ЗМІ. В ОПОРІ також підкреслюють, що на нинішніх виборах залишається стандартна проблема, коли кандидати займають посади в органах влади й продовжують працювати під час виборчої кампанії. У зв’язку із цим ОПОРА вже повторно звернулася до чинного мера Кривого Рогу Юрія Вілкула з закликом піти у відпустку на період виборчої кампанії.

Цікаво, що найбільша кількість керівних посад у виборчих комісіях Кривого Рогу дісталася представникам «Опозиційного блоку» і чинного мера Юрія Вілкула, який цьогоразу балотується як самовисуванець. За даними спостерігачів, партія «Опозиційний блок» отримала 60 посад голів ДВК, 40 посад заступників і 50 посад секретарів. На другому місці кандидат Юрій Вілкул — 84 керівних посад. 28 людей стали головами ДВК, 26 — заступниками і 30 — секретарями. Інтереси інших кандидатів представлені скромніше.

Втім, не меншу загрозу для об’єктивного ходу виборів міські активісти вбачають в тому, що напередодні початку виборчої кампанії Криворізька міськрада на чолі з Юрієм Вілкулом виділила по 500 гривень для соціально незахищених людей. Надана допомога, за їхніми підрахунками, має охопити до 100 тисяч жителів міста, що може вплинути на рішення виборців. Оскаржити через суд правомірність таких виплат активістам не вдалося. У Кривому Розі прогнозують, що на перевибори міського голови цього разу доведеться витратити понад 700 тисяч гривень.

«Найбільше коштів, 625 тисяч гривень, піде на друк виборчих бюлетенів. Понад 40 тисяч гривень буде направлено на заробітну плату членів виборчої комісії, а також залучених фахівців і технічних працівників. Також майже 10 тисяч гривень було виділено на оплату транспортних послуг», — мовиться у повідомленні.