У Криворівні віднайшли 4 тисячі унікальних світлин з життя гуцулів

Фотографії зробила художниця та письменниця Параска Плитка-Горицвіт

13:34, 27 квітня 2017

Троє киян - хдожниця Інга Леві, кінооператор Максим Руденко і його дружина Катерина Бучацька, віднайшли у музеї художниці в Криворівні, Верховинського району Івано-Франківської області, унікальний фотоархів про життя гуцулів. Про це в інтерв'ю «Радіо Свобода», розповіла Інга Леві. Коробку із неоціненним скарбом виявили під ліжком у музеї.

До цього часу Параска Плитка-Горицвіт була відома як гуцульська художниця та письменниця. Проте ніхто раніше не знав, що вона ще й фотографувала. Лише після віднайдення фотоархіву вдалося дізнатися, що спонукало її до фотографування. Після повернення з ГУЛАГу люди боялися художницю. І щоб подолати цей бар'єр вона фотографувала людей та роздавала їм готові фотографії. Фотографувала Параска Плитка-Горицвіт із 1960-х років до 1990-х. На світлинах зображено пейзажі Криворівні та її мешканців.

Усі віднайдені негативи забрали до Києва. Зараз їх очистили і закріпили, щоб вони більше не руйнувалися. Також ці роботи відсканували. За словами Інги Леві, весь цей архів належить і буде належати сільській громаді, а їх група, яка називається «Ініціативна група зі збереження фотоархіву Параски Плитки-Горицвіт», буде займатися систематизацією фотоархіву і популяризацією, тобто виставками.

Параска Степанівна Плитка-Горицвіт народилася 1 березня 1927 с. Бистрець, Верховинського району, Івано-Франківської області. Згодом сім'я перебралася до Криворівні. Параска закінчила лише чотири класи школи, але завдяки батькові знала різні мови, зокрема німецьку. Тому під час Другої світової війни працювала перекладачем у сільській канцелярії.

У 1943 році Параска самотужки дісталася Німеччини аби вступити до університету. Та замість навчання, потрапила на роботу до німецької родини, де потерпала від принижень. Повернувшись до Криворівні долучилася до національно-визвольного руху, стала зв'язковою УПА під псевдонімом «Ластівка», носила повстанцям до лісу харчі та теплі речі. Через це була засуджена і вислана в Сибір. Із 1947 року відбувала строк у спецтаборі в Спаську, Казахстан. Лише в 1954 році повернулася до Криворівні. Тут вона писала, малювала та водила експедиції до Карпатських гір.

Останні роки прожила в злиднях і хворобах, майже втративши зір. Померла і похована в Криворівні 16 квітня 1998 року.