У лісі поблизу села Стратин Рогатинського району Івано-Франківської області селяни відкопали унікальні звіти ОУН. У двох повстанських архівах зібрані кілька сотень документів, що датуються 1945-1946 роками.
Про це у вівторок, 8 жовтня, повідомив Центр досліджень визвольного руху у Львові. Саме туди мешканці одного із місцевих сіл передали два повстанські архіви, знайдені в алюмінієвому бідоні для молока та металевій скриньці. Один із архівів дуже добре зберігся, кажуть у Центрі.
Основа знахідки – звіти підпілля ОУН та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Знайдені досі невідомі звіти підрозділів, які діяли в межах воєнних округ «Буг», «Лисоня», «Говерля», а також матеріали діяльності ОУН та УПА на території Закерзоння (сучасна територія Польщі). Виявлено приблизно десять невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі).
Центру досліджень визвольного руху
У Центрі повідомили, що частина документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР, які відбулися в лютому 1946 року. Для радянської влади вибори були засобом формально легалізувати окупацію Західної України. Для підпілля зрив виборів був основним завданням, успіх якого б мав засвідчити реальну силу УПА.
«Архіви із Стратинських лісів – надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН та головного командування УПА. Втім, встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН наразі немає можливості, але ми вперше виявили кримптоніми підпільної пошти «АА» та «612». Хто це – думаю, з’ясуємо з часом», – пояснює Руслан Забілий, генеральний директор Національний музей «Тюрма на Лонцького» та член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху.
Згодом один із архівів буде оприлюднений на сайті Центру досліджень визвольного руху. Інший не підлягає реставрації. Реставраторка Національного музею «Тюрма на Лонцького» Олена Папевська законсервує його, а також відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.