У Луцьку обговорили стратегію розвитку місцевого самоврядування в Україні

16:22, 10 червня 2009

Проект Стратегії захисту прав та представлення інтересів органів місцевого самоврядування в Україні обговорили у Луцьку представники місцевої влади та інших міст, селищ і сіл Волині. Цю стратегію підготувала Асоціація міст України та громад. Її ж Волинське представництво й провело „круглий” стіл, аби дізнатися думки представників органів місцевого самоврядування області, а також експертів-політологів про плюси й мінуси такої стратегії. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Луцької міської ради.

Як зазначив міський голова Луцька Богдан Шиба, ця стратегія є власне стратегією подальшого розвитку самої Асоціації. Важливою його умовою діяльності є членство всіх місцевих громад. "Тільки створивши повноцінне об’єднання, яке охоплює всі або хоча б більшість громад області, можна щось реальне робити" - сказав Богдан Шиба і додав, що втішений тенденцією збільшення на Волині охочих стати членом АМУ.

Заступник міського голови Луцька, керуючий справами виконкому Микола Іванюк ознайомив присутніх з основними напрямками, які охоплює Стратегія. За його словами, впровадження стратегії має початися із проведення глибокого аналізу проблем місцевого самоврядування. У межах цього напряму має бути створений Центр аналізу та прогнозів стану місцевого самоврядування та з часом сформуватися реєстр проблем місцевого самоврядування у розрізі галузей. "Тільки після цього можна приступати до розробки нового законодавства з питань місцевого самоврядування. Для цього в АМУ має бути створений Центру законодавчих ініціатив. Це буде робитися задля того, аби внести зміни до чинних та пропозиції нових законодавчих актів. Вони готуватимуться експертами центру, базуючись на аналізі потреб органів місцевого самоврядування" - розповів Микола Іванюк.

Іншими напрямами впровадження стратегії буде політичний діалог з органами державної влади на центральному та регіональному рівнях, консультації та навчання для органів місцевого самоврядування, а також проведення просвітницької кампанії.

Стратегія має реалізовуватися протягом 2010-2013 років. Зараз у регіонах тривають консультації та обговорення, аби виробити остаточний її варіант, який би враховував усі "голоси з місць".

Експерт кандидат політичних наук Оксана Ярош повідомила, що вважає пропоновану Асоціацією стратегію конструктивним, чітким і фаховим документом. Головний ризик її впровадження - це політична нестабільність в Україні, яка може гальмувати законодавчі ініціативи Асоціації і її розвиток загалом. Водночас вона означила ряд пропозицій і зауважень до документу, серед яких - доцільність створити спільний комітет, де б на паритетних умовах вели постійний діалог та приймали спільні рішення представники органів місцевого самоврядування разом з представниками державної влади.

Про важливість чіткішого означення у тексті стратегії рівних прав місцевих та державних органів влади доповідав радник міського голови Петро Верзун. "Треба наголосити, що органи місцевого самоврядування - рівноправний партнер державної влади" - зазначив він. "У проекті стратегії - багато "прогинання" перед державною владою, а цього варто уникати" - підтримав Петра Верзуна і Ратнівський селищний голова Володимир Кулик.

Міський голова Камінь-Каширська Василь Бондар наголосив, що така стратегія мусить враховувати й інтереси "малих громад". "Одна з найбільших наших проблем - відсутність фахового юридичного супроводу, зокрема у земельних питання чи проблемах житлово-комунального господарства. А тому я чекаю від Асоціації саме такої допомоги і саме тому ми вирішити вступити в АМУ" - сказав Василь Бондар.

Микола Іванюк наголосив, що членство в АМУ дозволить малим громадам позбутися інформаційного вакууму, брати участь у навчаннях (зокрема юридичного характеру). Також АМУ для громад сіл і селищ - реальна можливість ініціювати вигідні їм законодавчі рішення на центральному рівні, резюмував він.