У Луцьку викрили масштабну ботоферму для поширення фейків у соцмережах

З анонімних акаунтів агітатори закликали до створення так званих «малоросії» та «новоросії»

12:36, 19 серпня 2021

У Луцьку викрили ботоферму, яку використовували для поширення фейкової інформації на шкоду державній безпеці України. Обшуки на ботофермі провели у четвер, 18 серпня. Агітатори працювали під керівництвом російських кураторів та отримували за це гроші через російські платіжні системи. У соцмережах вони створили тисячі фейкових акаунтів, за допомогою яких закликали до приєднання сходу України до Росії, а також створення так званих «новоросії» та «малоросії». Відкрито кримінальне провадження, фігурантам справи загрожує від 5 до 10 років ув'язнення.

Як повідомила прес-служба прокуратури області, обшуки провели слідчі управління СБУ у четвер, 18 серпня. «Правоохоронці виявили у Луцьку ботоферму, яку використовували для незаконної підміни телефонного трафіку з метою переадресації дзвінків для їх подальшої анонімізації, а також для анонімного створення псевдоакаунтів в соціальних мережах для розповсюдження фейкової інформації на шкоду авторитету та державній безпеці України», – йдеться у повідомленні прокуратури.

У прес-службі управління СБУ повідомили, що ботоферма працювала за завданнями російських кураторів, які й фінансували її роботу. За виконані завдання агітатори отримували іноземну валюту через російські платіжні системи. Зловмисники агітували за створення так званих «малоросії» та «новоросії», а також виступали за приєднання всього сходу України до Росії. Щоб приховати свою діяльність, техніку зловмисники розмістили за шістьома підпільними адресами.

Під час обшуків слідчі вилучили комп’ютери, VOiP-шлюзи, сім-картки та модеми. Вирішується питання про накладення арешту на все це майно. Також правоохоронці шукають повне коло причетних до функціонування ботоферми осіб, зокрема, замовників публікацій. Наразі встановлено, що одним із організаторів ботоферми є мешканець Луцька.

Наразі відкрито кримінальне провадження за фактом здійснення закликів та розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення дій, які посягають на територіальну цілісність України, та несанкціонованого втручання в роботу мереж електрозв’язку (ч.2 статті 110 та ч.1 статті 361 відповідно). Санкція статті 110 передбачає від 5 до 10 років ув'язнення.