На 1 серпня у Львівські області актуальними залишалися 2,9 тис. вакансій, у тому числі 1,8 тис. − для робітників, 0,8 тис. − для службовців, 0,3 тис. − для тих, хто не має професії та спеціальної підготовки. Для працівників сільського господарства були наявні 88 місць праці.
Як повідомили у відділі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Львівського обласного центру зайнятості, на одне вільне місце праці претендували 13 службовців, 10 осіб без спеціальності, 7 представників робітничих професій і 15 − сільського господарства.
Упродовж семи місяців за сприяння служби зайнятості започаткували власну справу 415 жителів області. Професійну підготовку, перенавчання чи підвищення кваліфікації пройшли 7,5 тис. краян, із них майже 81% уже працюють.
Ще 244 особи зрілого віку скористалися правом, прописаним у новій редакції Закону України «Про зайнятість населення», й отримали ваучери для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці. Найбільше охочих виявилося здобути фах електрогазозварника та тракториста, освоїти такі напрями як розробка програмного забезпечення, комп’ютерні системи і мережі, промислове і цивільне будівництво, землевпорядкування тощо.
Нагадаємо, на законодавчому рівні визначено 35 професій, спеціальностей і напрямів підвищення кваліфікації, які особи віком понад 45 років можуть освоїти шляхом отримання у службі зайнятості ваучера на навчання. При тім не береться до уваги те, працює претендент чи безробітний. Єдина умова − він повинен мати не менш як 15 років страхового стажу. Вартість ваучера встановлюється у межах десятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Сьогодні ця сума становить 11470 тис. грн.
Загалом соціальними послугами служби зайнятості Львівщини у січні-липні 2013 року користувалися 70,5 тис. осіб, із них 25,2 тис. працевлаштовані. Серед зареєстрованих безробітних 55,1% становили жінки, 47,7% − молодь віком до 35 років, 40,5% − мешканці сіл, 38,0% − краяни з числа неконкурентоспроможних на ринку праці верств населення.
Здебільшого підприємства пропонували місця праці зі зарплатою, розмір якої коливався від мінімальної до середньої в області. Вища платня за середньообласний показник зазначалася у 3,8% вакансій, з мінімальною оплатою праці − у 13,1% пропозицій роботи.