У селах Орів та Ямельня Львівської області з допомогою європейських капіталовкладень планують звести вітрову електростанцію. Тут вже кілька років досліджують швидкість вітру. На схилах на висоті у тисячу метрів над рівнем моря з’являться вітряки.
Мальовниче село Орів розтягнулось на 14 кілометрів вздовж карпатських хребтів. Проте життя тут не мед, в Орові немає газу та й світло зникає ледь не щодня. Тож в обов'язки сільського голови входить і вмикання рубильника. Саме тому підсилення потужності електроенергії селяни лише вітають.
"Ми дуже хочемо, щоб будували вітрову електростанцію. Може нам дорогу відремонтують", - наголосила жителька села Орів Ольга Бойко.
На полонинах розу вітрів досліджували ще з 90-х. Показники одні з найкращих у всьому регіоні.
"Зараз енергетики займаються дослідженнями вітру на наших горах. Займалась тим німецька фірма, яка поставила вежу на висоті 80 метрів. Також робили дослідження вітру", - розказав сільський голова села Орів Михайло Костище.
Проте не усі у захваті від ідеї вітрової електростанції у горах. Адже на схилах розташований готель. Таке сусідство відлякає туристів, які приїхали насолодитись незайманою красою гір, побоюються власники туристичного готелю.
"Ми не проти будівництва, але хай будуть подальше від нашого готелю "Карпатські полонини". Уявіть собі, чотириметрова труба в діаметрі, опора вітряка, висотою 130 метрів. Навіть, якщо вітряк стоятиме за 400 метрів від нашої гори, то враження буде, що вітряк крутиться в нас над головою,» - пояснив виконавчий директор готелю "Карпатські полонини" Василь Сухроменда.
На цих схилах стоятиме 16 вітряків, їх протяжність 11 кілометрів із потужністю 40 МегаВат. Це означає, що вони зможуть забезпечити світлом весь Сколівський район і навіть більше.
На усі роботи, а вони обійдуться у мільйони євро, готові дати гроші європейські інвестори. Екоенергія вливатиметься у загальну мережу, а звідти йтиме до споживачів.
Також, на радість селянам, аби привезти величезні конструкції, потрібно відремонтувати дорогу.
Весь проект вітрової електростанції розробило Товариство з обмеженою відповідальністю "Сколівська ВЕС". Вони підготували програму екологічної енергетики на замовлення Сколівської районної ради. Подібний проект реалізовують у Старому Самборі. Вже отримали погодження комісій з екології, ПЕК Львівської обласної ради та адміністрації. Уже півроку на їхнє замовлення вивчають вплив вітряків на тварин та птахів. Наразі висновки позитивні.
У будівництві вітрової електростанції зацікавлені європейські компанії. Вони готові вкласти гроші у вітряки.