Вугільна галузь, підготовка робітничих кадрів, ветеринарна медицина та пільгові перевезення на межі виживання. Грошей на ці галузі в обласному бюджеті Львівщини немає. Оскільки уряд зобов'язав місцеві ради фінансувати їх, у Львівській облраді думають над тим, де знайти на це додаткові гроші.
На автовокзалі «Північний» у Львові продають найбільше пільгових квитків з усіх автостанцій міста. Водіям не до вподоби, що майже половина пасажирів з пільговими квитками.
«Навіть на солярку не заробляєш. Буває таке, що зранку до Львова їде 16 пільговиків першим рейсом. То як можна заробити? 300 грн на солярку, а заробиш 250 чи 280 грн», – поділився водій Мирон.
Двічі на день міжміськими автобусами користується військовий Андрій Глушко, оскільки служить у Львові, а живе – у Сокалі.
«Я думаю, що ми заробили на те, щоб мати пільговий проїзд. Хай поміняються депутати з нами, попробують в окопах посидіти, тоді подивлюся, як вони будуть скасовувати ці пільгові проїзди», – розповів учасник бойових дій Андрій Глушко.
Та на камеру водії запевняють, що пільговиків не виганяють. «Оскільки держава їм дала ті пільги, то їх не придумав, значить мало би так бути», – зізнався водій Михайло.
На Львівщині 25% перевезень – пільгові, кажуть перевізники. Взагалі таких потребуючих категорій людей є 600 тисяч. Та перевізники пропонують не компенсовувати пільги, а давати додаткові гроші як цільову допомогу.
«Органи місцевого самоврядування мають всі повноваження, щоби під ці гроші, які вони можуть виділити, для тих соціально вразливих груп людей, які потребують дійсно пільгового перевезення, чітко визначити ті категорії, які будуть користуватись пільгами. Але, на жаль, бачимо, що цю відповідальність ніхто не хоче брати», – розказав голова Львівської асоціації перевізників Іван Велійка.
Гроші на пільговий проїзд доведеться компенсовувати містам та районам Львівщини.
«Ми мусимо якось сформувати позицію або вибрати ті категорії, які можемо реально фінансувати. Скажімо, учасники АТО та інваліди 1-ї групи і їхні супроводжуючі», – розповів голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.
«Ми не маємо обліку від перевізників, скільки пільговиків вони перевозять за день. І ніяк не можемо домогтися цього обліку. Відповідно, якби ми цей облік мали, то розуміли б, які кошти нам треба відшкодовувати перевізникам», – поділилась перший заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин.
На компенсацію пільгових перевезень на Львівщині потрібно 100 млн грн. Таких грошей в обласному бюджеті немає. Тож обласні депутати хочуть звернутись до уряду, аби домогтись додаткового фінансування пільгових перевезень.