Дирекція Львівської правничої гімназії та батьки дітей, які там навчаються, подали проект на громадський бюджет міста про заміну в закладі дерев'яних вікон на металопластикові. Старим вікнам у будівлі на вул. Леонтовича уже понад 100 років: коли хтось їх відчиняє, ті скриплять та хитаються, а взимку, як кажуть учні, ще й пропускають холод.
«Звичайно, що в нас у класах не мерзлота, проте, коли на термометрі мінусова температура, то стає прохолодно, одягаємо гольфи та светри. А ще важко зосередитися на навчанні, коли тобі холодно», – розповіли одинадцятикласниці Наталія Сажинець та Євгенія-Мілена Яцишин.
Витратити на 140 металопластикових вікон потрібно орієнтовно 2 млн грн. Так хочуть зменшити втрати тепла на третину.
«Вікна, які стоять зараз, мають дуже багато шпарин. Я завжди із жахом чекаю моменту, коли прибиральниці мусять їх мити», – зізналася директорка гімназії Ореста Савчак.
Тим часом в управлінні охорони історичного середовища вважають: пластикові вікна спотворять пам'ятку архітектури, яку ще наприкінці XIX ст. збудували у романо-готичному стилі.
«Якщо ми говоримо про якісь вікна, скажімо, зі стрільчастим завершенням чи з арковим, то повторити їхні форми складно», – пояснила начальниця відділу управління охорони історичного середовища Маріанна Мороз.
На реставрації наполягають і в міському управлінні освіти, адже встановлювати пластикові вікна в будівлі, що є архітектурною пам'яткою, заборонено.
«Вікна необхідно реставрувати, виготовивши проектно-кошторисну документацію. Адже ті з них, які планують замінити у межах реалізації проекту, є зовнішніми і виходять на вулицю», – зазначила Зоряна Довганик, керівник департаменту освіти мерії.
Частину вікон у гімназії почали замінювати на металопластикові ще десять років тому. Вони виходять у внутрішнє подвір'я і їхнє встановлення не потребувало погодження. Тому й зараз школа подала такий проект. Мовляв, просто не знали, що їхніх історичних вікон замінювати на пластик тепер не можна.