У львівському комунальному АТП №1 вважають, що лазівських автобусів треба позбуватись. А рухомий склад на міських маршрутах поповнюють вживаними машинами, які орендують у приватних підприємців. Їх нещодавно випустили на лінії, але використовують поки що здебільшого на радіальних маршрутах.
Понад 160 машин щодня перевозять львів’ян. Лазівських із них - лише близько тридцяти. Решта - приватні і ті, що в оренді на комунальному АТП №1. Іншого виходу, кажуть комунальники, немає.
Директор комунального АТП№1 Михайло Сидорович зазначає: «Як для мене, я б із задоволенням позбувся тих неякісних автобусів, які створюють нам проблеми і додаткові витрати, а замінив їх на кращі автобуси, надійніші автобуси. Звичайно, шкода, що львів’яни не можуть їздити на львівському автобусі. Але львів’яни мають право вибору. А вибору в даному випадку не було. Взяли те, що нам дали».
В АТП стверджують, що й досі не можуть позбутись клопотів з китайською комплектацією. Добре, коли йдеться про звичайний одноденний техогляд. Коли ж потрібний ремонт ходової, автобус сходить з лінії надовго. А от що робити, коли протікає люк - в АТП не знають. Схоже, недовго витримають і китайські сидіння. Тому порятунком стали німецькі автобуси, орендовані у приватних підприємців. Їх запустили нещодавно.
«Переважно це двадцятирічні автобуси. Якщо вони від"їздили вже 20 років і далі виїжджають, і витримують наші дороги - можна сказати, що вони надійні», – розповів начальник відділу ремонту АТП 1 Олександр Кобіль.
Саме завдяки таким автобусам і забезпечили інтервал на радіальних маршрутах до 5-6 хвилин. Зміни будуть і на хордових маршрутах. Три із них продовжать. На двох - 45-ому та 29-ому - зупинки вже затвердили. Зокрема, 48 маршрут 29 на сьогоднішній день село Лисиничі – площа Митна буде продовжений до площі Петрушевича
А от шістнадцятий, сорок дев’ятий та дев’ятий маршрути замість жовтих «Еталонів» і «Богданів» невдовзі повністю перейдуть на комфортніші низькопідлогові машини.