Новий спосіб безготівкового розрахунку. Відтепер у Львові пасажири трамваїв та тролейбусів можуть оплатити за проїзд за допомогою звичайнісінької sms-ки.
У кожному трамваї чи тролейбусі тепер є спеціальний код. Надіславши його на короткий номер, пасажир оплатить проїзд. Єдина умова – наявність коштів на рахунку.
Костянтин Вечір, директор по роботі з держпідприємствами компанії «Київстар» каже: «У кожному транспорті є інформаційна наліпка, на якій позначено, на якому маршруті перебуває пасажир. Просто набирається код маршруту в повідомленні, яке потрібно відправити на короткий номер 877».
Щоби постійним пасажирам було зручніше, усі машини, що працюють на одному маршруті, матимуть однаковий код.
«Для того, щоб використовувати цей код для транспорту постійно, потрібно тільки запам’ятати цей sms-код. І потім кожен раз його можна буде вводити знову. Все дуже просто», – пояснив Костянтин Воробйов, заступник гендиректора Vodafone Україна.
Скористатися технологією зможуть усі, хто носять з собою телефон. Марка і модель значення не мають.
«Ця технологія доступна на будь-якому телефоні: це можна робити на кнопковому телефоні, це можна робити на смартфоні», — розповів Сергій Мамонтов, керівник департаменту продажів великому бізнесу lifecell.
Вартість sms — така ж, як і паперового квитка. Комісію операторам платитиме «Львівелектротранс». Та витрати перевізника будуть меншими, ніж коштує друк і розповсюдження паперових квитків. На підприємстві очікують, що завдяки цій системі оплати, продаватимуть без готівки не менше половини квитків. Директор ЛКП «Львівелектротранс» В’ячеслав Кокошко каже: «Ми вважаємо, що до середини літа кожен другий розраховуватиметься у електротранспорті безготівково».
Оцінити зручність такого нововведення ми запропонували Ані. Дівчина користується безготівковим розрахунком давно, але оплатити за проїзд sms-повідомленням вирішила вперше. Вона ділиться очікуваннями: «sms-оплата може стати зручнішою, ніж інші способи, бо не потрібно буде передавати гроші або сканувати код».
Дівчина вводить код маршруту та відправляє sms-повідомлення. Але підтвердження про оплату не приходить. Ще одна спроба — теж невдала.
«Хотіла скористатися інновацією: оплатити проїзд за допомогою sms-повідомлення, але, на жаль, не вдалося. Можливо, якийсь збій на стороні оператора, але підтвердження про оплату мені не прийшло», — додає Аня.
В «Львівелектротрансі» пояснили: оператори зв’язку тестують нову систему, тож такі випадки можуть траплятися ще тиждень. Далі sms-оплата має працювати стабільно.
Нагадаємо, у кінці лютого у Львові вперше в Україні протестували новий додаток для оплати проїзду в електротранспорті через Bluetooth.