У львівському храмі єзуїтів просять допомогти врятувати давні фрески

Репортаж з-під купола церкви

17:42, 14 червня 2017

У львівському храмі єзуїтів оголосили про збір грошей для реставрації старовинних фресок. Частина стінопису щовесни відпадає і для порятунку є обмаль часу. Втім встигнути ще можливо, переконують фахівці.

У гарнізонному храмі Петра і Павла на самісінькій верхівці риштування фахівці саме завершують перший етап реставрації стелі над вівтарем.

Українські та польські реставратори уже три роки спільно працюють над вельми кропіткою роботою: по міліметру консервують фрески, а втрачені фрагменти відновлюють.

«Зараз ми на найцікавішому етапі ― тонування, коли ми відтворюємо втрачені фрагменти автора і надаємо твору первинного вигляду», ― розповідає реставраторка Леся Гануляк.

А щоб потім можна було відрізнити автентичне зображення від нинішнього, реставратори малюють дрібними крапками.

Цей бароковий розпис у 1740 році виконав художник із Моравії Франциск Екштайн. За радянських часів тут було книгосховище і фресками ніхто не переймався.

«Ми мали тут великий клопіт із солями, ми їх відчистили і відкрили оригінал малярства. І так багато збереглося, що для нас того вистачає, аби відтворити первісний вигляд, тим паче, що є довоєнні фотографії», ― коментує консерватор Академії мистецтв у Кракові Павел Боліньскі.

Ці фрески справді витвір мистецтва, у куполі зображено представлення апостола Павла народам. Тому намальовано карту світу, якою її собі уявляли на той час, а навколо різні народи і тварини.

«Тут є слон з арабами, африканець, індіанці, а з іншого боку ― верблюд і лев. Ці тварини є персоніфікаціями різних континентів», ― додає Павел Боліньскі.

Закінчити стелю над вівтарем обіцяють до кінця року. Дотепер усі роботи профінансувала пів-на-пів церковна громада і Міністерство культури Польщі. Місяць реставрації коштує приблизно 130 тисяч гривень. А на повне відновлення фресок стелі треба 11 мільйонів гривень.

Духівництво звертається до небайдужих по допомогу.

«Для найбільших благодійників, які пожертвують понад 500 тисяч гривень, ми готові разом з реставраторами вписати імена і прізвища тих людей на стелі храму, так залишиться пам'ять про них як солідних жертводавців», ― розповів отець Степан Сус, настоятель гарнізонного храму апостолів Петра і Павла.