У львівському скансені за кошти уряду Норвегії реставрують дерев’яну хату

17:00, 2 червня 2011

У Львові в Музеї народної архітектури і побуту упродовж місяця тривають роботи з реставрації хати с. Мшанець (ХІХ ст.). У цих роботах беруть участь представники норвезького скансену у Лілехамері та працівники львівського музею. Про це 2 червня на брифінгу повідомив заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів.

Він зазначив, що уже розібрали дерев’яний дах, відновлюють несучі конструкції. «Роботи фінансує уряд Норвегії. Уряд України на Музей народної архітектури і побуту коштів не виділяв. Так виглядає, що уряду Норвегії не байдужа доля дерев’яних хат у Львові. Цей перший пілотний проект. Уряд Норвегії зарезервував більші кошти на наступні проекти в цьому музеї», –  зазначив Василь Косів.

Він також зазначив, що близько 40 тис євро виділив уряд Норвегії на цей проект, половина цих коштів  піде саме на реставрацію, решта – на логістику (поїздка українських реставраторів у Норвегію, приїзд норвезьких реставраторів та ін).

Як розповів директор Музею Майхауген у Лілехамері Гьоте Якобсон, у дерев’яних конструкціях у Львові та в Норвегії є подібні речі. «Основна проблема хати (с. Мшанець) – заміна старих дерев’яних частин на нову високоякісну деревину. Хата буде відновлена за тією технологією, яка була використана під час її будівництва, буде використано деревина, і жодного цвяха. Потрібно близько п’яти місяців, щоб завершити повністю цю хату, - зазначив Гьоте Якобсон. - У Норвегії в таких дерев’яних будинках досі живуть, в Україні є проблема збереження цих хат. Існує певна співпраця між спеціалістами двох держав: українські спеціалісти їздили в Лілехамер, щоб запозичити норвезький досвід».

А в Україні, за словами Івана Косачевича, гості з Норвегії та українські майстри з реставрації обмінюються досвідом під час проведення спільних навчань для українських та норвезьких реставраторів. Зокрема, норвежців зацікавила технологія з реставрації солом'яних дахів.

 Нагадаємо, рік тому Музей народної архітектури та побуту (Шевченківський гай), що у Львові, отримав норвезький грант у розмірі 500 тис. доларів США. Кошти, планують скерувати на навчання персоналу, відновлення будівель, наведення порядку в музеї.

Раніше ZAXID.NET писав, що 50 об’єктів Музею народної архітектури та побуту (відомий у народі «Шевченківський гай») у Львові потребують негайної комплексної реставрації.

В Україні є кілька великих скансенів: найбільший у Києві (150 га), у Львові (55 га), у Переяслав-Хмельницькому (30 га), менші (3-5 га) – в Ужгороді та Чернівцях.