Чимало львів’ян були шоковані через отримані квитанції за централізоване опалення в січні. Чому у платіжках з’явились мало не тисячні рахунки – людям годі зрозуміти. Тому мешканці масово вирушили до розрахункового відділу «Львівтеплоенерго». Однак там запевняють – помилок у нарахуваннях немає.
Пенсіонер Микола Зубков із цим погодитись не зміг. «Я усю зиму майже не вмикав опалення в квартирі і мерз, щоб зекономити. Бо інакше моєї пенсії не вистачить. Ми усього 40 грн напалили за індивідуальним лічильником. А за місця загального користування – в нас одна батарея біля входу в під’їзд стоїть, все, на сходових майданчиках немає батарей – мені прийшло 470 грн. Я не буду платити за це. Ви розумієте, це буде низка судових позовів, теплоенерго затягають у судах. Я платити не буду!» – обурився мешканець.
У теплоенерго погодились: січневі рахунки чималі. І найперше йдеться про будинки, де є загальний лічильник на тепло та поквартирні. Бо зараз змінився порядок нарахувань. Раніше помешкання з лічильниками платили за своїми показниками. А залишок із загальнобудинкового приладу розкидали на всі інші квартири. Тепер же цей залишок ділять на всіх залежно від площі помешкань.
«Скільки всього спожив будинковий лічильник на тепло гігакалорій – ділимо на опалювану площу всього будинку, знаходимо величину гігакалорії за 1 кв. м по будинку і множимо на опалювану площу конкретної квартири. Множимо на тариф 572 грн за одну гігакалорію, який на даний момент чинний. І все», – пояснив обліковець «Львівтеплоенерго» Сергій Гайда.
При такому обрахунку до квитанцій і потрапляють місця загального користування.
«Коли тепло зайшло в будинок, воно нікуди не поділося, воно чи використане, чи втрачене. Часом буває і вкрадене. Але крім сходових кліток, крім вестибюлів, це й технологічні шахти, де проходять труби, це і підвальні приміщення, де також проходять труби і, відповідно, є втрати. Хтось їх повинен перекривати», – наголосив головний економіст зі збуту ЛКП «Львівтеплоенерго» Володимир Олійник.
Саме із січня ці втрати за постановою Кабміну впали на мешканців. Проте якщо лютих морозів немає, за допомогою будинкового лічильника їх можна намагатись зменшити.
«Перед лічильником є засувка і саме цією засувкою можна маніпулювати. Її можна закрити, скрутити. Єдине – тут йдеться про те, що її треба закрити. Бо якщо починати наполовину, трохи скручувати, нею так постійно рухати – засувка кульова і вона стирається. Відповідно призводить до того, що вона не герметично залягає і пропускатиме теплоносій», – пояснила прес-секретар ЛКП «Львівтеплоенерго» Ганна Пищула.
Поміж тим у космічних рахунках, кажуть тепловики, винен ще й надто холодний січень. Споживання тепла тоді перевищило нормативи і багатьом мешканцям забракло призначених субсидій.