У Львові є 13 тис. школярів, які не мають щеплення від кору або мають лише одне. Захистити їх від цього захворювання може лише вакцинація. У місті за останні роки вакциновано майже 50 тис. львів’ян і не зафіксовано жодного поствакцинального ускладнення. Від ускладнень кору померло двоє львів’ян – дитина і 36-річна жінка. Вони не мали щеплень. Якщо у Львові найближчим часом не вдасться подолати спалах кору, то смертельних випадків серед невакцинованих громадян може бути більше, повідомив 7 лютого на прес-конференції начальник міського управління охорони здоров’я ЛМР Володимир Зуб.
Один хворий на кір може заразити 16-18 нещеплених людей
«Кір дуже заразне захворювання. Якщо одна людина, що захворіла на грип, може заразити чотирьох оточуючих, то один хворий на кір – 16-18 невакцинованих громадян. А ті 16-18 осіб, що заразилися, своєю чергою ще стільки ж», - каже Володимир Зуб.
У Львові є 13 тисяч школярів, яких слід вакцинувати. Одні взагалі не мають щеплень, інші – лише одне, тож не мають доставнього захисту від кору, а аналіз ситуації із захворюваності на кір у Львові, за словами Володимира Зуба, свідчить про те, що найчастіше і найбільше хворіють в організованих колективах.
Управління охорони здоров’я спільно з управлінням освіти ЛМР проаналізувало ступінь захисту учнів у 117 школах міста. Є школи, де ризик захворюваності досить високий, і є школи, де захищеність також є високою.
«У Львові є 14 шкіл, де вакцинація від кору становить 95%. У них треба вакцинувати ще 2% школярів. У 34 школах вакцинацією охоплено понад 90% учнів, тож їм треба вакцинувати ще 6-7% школярів. У решти школах ризик поширення захворюваності на кір є досить великий», - каже Володимир Зуб.
Начальниця міського управління освіти Зоряна Довганик повідомила, що аби розірвати ланцюжок захворюваності на кір у Львові призупиняють навчання в окремих класах, школах, але це не вирішує проблему. Захисти від захворювання може лише вакцинація.
МОЗ оголосило додаткову вакцинальну кампанію на Львівщині, оскільки наша область лідирує в Україні за кількістю хворих кір. Львівські медики і вчителі готові з 18 лютого розпочати додаткову вакцинацію від кору, але потрібна інформована згода батьків. Зараз такі згоди, як повідомили учасники прес-конференції, роздані у школи. Вчителі через дітей передають їх батькам.
У Львові школярів вакцинуватимуть у поліклініках
У Львові не створюватимуть мобільних груп, які їздитимуть по школах і вакцинуватимуть дітей. Школярів, за словами Володимира Зуба, вакцинуватимуть у кабінетах щеплень поліклінік.
Якщо батьки дають згоду на вакцинацію дітей, то буде визначено день і годину, коли школярі у супроводі вчителя і медпрацівника організовано зі школи підуть у поліклініку. Там їх перед щепленням огляне лікар і тоді дитині зроблять щеплення.
Такі організовані походи на щеплення розпочнуть із шкіл, в яких є високий ризик захворіти, згодом у тих, де середній ризик, і на завершення кампанії вакцинацію проведуть у тих школах, не ризик найменший.
Батьки можуть і самостійно повести дитину на щеплення і зробити можна це у суботу. У цей день у поліклініках працюють кабінети щеплень.
Люди, що контактували з хворим на кір, повинні щепитися протягом 72 годин
Якщо виникла ситуація, що дитина чи дорослий контактували з хворим на кір, треба якомога швидше, протягом 72 годин зробити щеплення від кору. Олена Баворовська, головний позаштатний спеціаліст з епідеміології управління охорони здоров’я ЛМР, повідомила: у Львові щепили доволі багато контактних осіб. Ніхто, хто отримав щеплення впродовж 72 годин, не захворів.
У Львові, за її словами, не зафіксовано жодного ускладнення після щеплення. Можливі реакції – почервоніння, невелике підвищення температури, але це нормальна реакція. Може бути навіть невелике висипання, але воно не є заразним і дуже швидко проходить.
Львів і Львівщина загалом повністю забезпечені вакциною від кору бельгійського і американського виробництва. Як повідомив засиупник директора департаменту охорони здоров’я ЛОДА Андрій Васько, станом на 7 лютого в області є 57 тисяч доз вакцин.
Зараз чимало мешканців області вакцинуються від кору. Якщо у перший тиждень січня в області вакцинувалося 1300 осіб, у другий – 3500, то у третій – 6600. Але аби не допустити поширення кору в організованих колективах, за словами медиків, слід за 2-3 дні вакцинувати максимальну кількість людей.
Додаткові заходи з вакцинації школярів у Львові розпочнуться 18 лютого і триватимуть до 10 березня. Зараз іде збір інформованої згоди батьків. Без їхньої згоди щепити дітей не будуть.
«У Львові маємо дві смерті від кору, померла дитина і доросла жінка. Якщо не подолаємо спалах кору,від цього захворювання ще хтось помре. Хто? Хтось із невакцинованих. Але ми можемо цьому запобігти, зробивши щеплення», - підсумував Володимир Зуб.