У Львові аналізують наближення України до ЄС

15:25, 15 грудня 2010

15 грудня у Львові проходить круглий стіл «Перший рік виконання Порядку денного асоціації: виклики та досягнення» щодо виконання Україною плану дій у русі до Асоціації з Євросоюзом.

Круглий стіл відбувається у межах проекту ЄС "Підтримка розбудови інституційної спроможності для поглиблення співробітництва між Україною та ЄС" спільно з Бюро європейської інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України.

Завідуюча сектору моніторингу та координації домовленостей між Україною та ЄС Бюро європейської інтеграції СКМУ Леся Антонюк поінформувала, що з часу схвалення Порядку денного Асоціації, в Україні вибудувано механізм його реалізації - створено комітет вищих посадових осіб та підкомітети, що опікуються забезпеченням реалізації стратегічних пріоритетів та здійснюють моніторинг. Л.Антонюк зазначила, що пріоритетів є 78. Складністю є те, що плани дій на рік передбачають не вузькі конкретні завдання, а реформи, яких слід досягнути.

Вона додала, що українська сторона хотіла б зробити завдання більш конкретними, проте сторона ЄС поки що такого бажання не виявляє.

Л.Антонюк також повідомила, що крім моніторингу виконання Порядку денного Асоціації, який здійснює комітет від влади, проводиться також громадський моніторинг.

Так, результати другого етапу за липень-жовтень 2010 року громадського моніторингу виконання Порядку денного асоціації, який здійснює Консорціум аналітичних центрів, Україна виконала лише 4 з понад 60-ти проаналізованих пріоритетів реформ, передбачених Порядком денним асоціації. У стадії виконання перебувають 55 пріоритетів. 10 пріоритетів не було виконано.

Як виконані експерти оцінили окремі пріоритети у сфері торгівлі та питань, пов’язаних із торгівлею, співробітництва в сфері енергетики, включаючи ядерні питання.

Переважна більшість пріоритетів ПДА перебуває в стадії виконання. В деяких сферах ситуація не стала кращою порівняно з першим етапом моніторингу за березень-червень 2010 року, наприклад у розробці необхідних законодавчої та інституційної рамок у сфері управління міграцією в частині створення Державної міграційної служби або іншого органу, уповноваженого здійснювати державну міграційну політику.

Як невиконані було оцінено питання, пов’язані з окремими складовими політичного діалогу; забезпеченням дотримання прав людини та основних свобод; державного внутрішнього контролю та зовнішнього аудиту і контролю; інформаційного суспільства; охорони навколишнього природного середовища.

Загалом звітний період липня-жовтня 2010 року характеризується як позитивними діями інститутів влади стосовно виконання ПДА, так і стагнацією змін з питань політичного діалогу – передусім прав людини та дотримання демократичних процедур.