У Львові боротимуться із зарплатою «у конвертах»

14:32, 23 жовтня 2011

Львівська міська рада та Територіальна державна Інспекція праці у Львівській області закликають працівників повідомляти про зарплати «у конвертах».

Про це ZAXID.NETповідомили у прес-службі Львівської міської ради.

«Однією з найболючіших проблем сьогодення є виплата заробітної плати у «конвертах» та використання праці громадян без належного оформлення трудових відносин. Наймані працівники не завжди розуміють, що погоджуючись на такі умови праці вони позбавляють себе конституційного захисту сьогодні й можливості отримання достойної пенсії у майбутньому. Такі працівники є незахищеними від незаконного звільнення, не мають ніяких гарантій на безпечні та здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок. Окрім того, праця без належного оформлення трудових відносин не дає права на оплату лікарняних листків, виплату втраченого заробітку у зв’язку із втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплату допомоги по безробіттю. Працівники без оформлення — це нестабільність роботи підприємств, оскільки трудові відносини роботодавця та найманого працівника нічим не закріплено, а отже - працівник у будь-який час може припинити роботу. Окрім того, якщо роботодавець нелегально працює і не реєструється у центрі зайнятості, як платник внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, він не може здійснити замовлення на професійну підготовку працівників з числа безробітних.

Найманому працівникові необхідно про факти виплати заробітної плати у «конвертах» та у разі використання роботодавцями нелегальної праці повідомляти органи прокуратури, державну інспекцію праці, державну податкову інспекцію та інші органи, до повноважень яких входить реагування на зазначені факти. Ті ж Громадяни, які толеруватимуть цю ситуацію, погоджуючись на використання їх праці без належного оформлення трудових відносин та на отримання  заробітної плати у «конвертах», не тільки сприятимуть розвитку тіньових схем, а й позбавляють себе соціальної захищеності.

Інспекція праці в межах своїх повноважень щоденно проводить контроль у роботодавців шляхом проведення перевірок. Такі перевірки, як правило, проводяться комплексно, шляхом виїзного обстеження підприємств з залученням представників органів прокуратури, райадміністрацій, податкової інспекції, тощо.

Відповідно, у разі виявлення фактів використання роботодавцем праці без належного оформлення, Інспекція праці скеровує матеріали перевірок в правоохоронні органи для порушення кримінальних справ за ознаками грубого порушення законодавства про працю, відповідальність за що передбачена ст. 172 Кримінального кодексу України», - розповідає заступник начальника Інспекції – начальник відділу – заступник Головного державного інспектора праці у Львівській області Тетяна Кащук.

Протягом 9-ти місяців цього року під час 94-ох перевірок на підприємствах, установах, організаціях та суб’єктах підприємницької діяльності області виявлено факти використання нелегальної праці 246 працівників, серед них в основному працівники торгівлі, транспорту та сфери послуг, як приклад:  44 продавці, 25 водіїв, 17 барменів, 15 мийників автомашин тощо. За результатами перевірок 100 матеріалів, у зв’язку з виявленням фактів неформальних трудових відносин, скеровано в органи прокуратури за ознаками грубого порушення законодавства про працю (ст. 172 КК України) для порушення кримінальних справ, за результатами розгляду яких порушено 46 кримінальних справ, складено 11 протоколів про вчинення адмінправопорушень за ч. 1 ст. 41 КУпАП, які скеровано до суду для прийняття відповідного рішення. 

Позитивним результатом роботи в цьому напрямку є забезпечення легалізації 114 робочих місць з нарахуванням заробітної плати на суму  понад 400 тис. грн. та проведенням з неї відповідних утримань до бюджетів усіх рівнів.