Штучне очищення крові (гемодіаліз) у Львові проводять в обласній клінічній лікарні. На четвертий квартал для цієї процедури лікарня не може закупити розхідних матеріалів і препаратів. Через валютні коливання вони подорожчали майже на третину. Відтак фінансування, закладене на цей рік, – а це понад 30 млн грн – тепер доведеться збільшувати.
Однак хворі, котрим гемодіаліз необхідний, чекати не можуть. У львів’янки Ірини нирки відмовили 15 років тому. Відтоді тричі на тиждень вона мусить приходити на гемодіаліз, ця процедура триває чотири години. Про те, що через брак бюджетних грошей ця процедура під загрозою зриву – жінка ще не знає. Адже усім необхідним для гемодіалізу забезпечує лікарня. «Тільки ліки від тиску ми купуємо за свій рахунок. Залежно від препарату, вони є дорожчі або дешевші», – розповіла Ірина.
Тим часом у відділенні гемодіалізу медики і справді в тривозі. Системи до апаратів, як і самі апарати, – імпортні. Після стрибка долара вони подорожчали майже на третину, бюджетних грошей тепер на них немає. Держава ж цих витрат ніколи не фінансувала, лише область, наголосила завідувач відділення хронічного гемодіалізу обласної клінічної лікарні Оксана Русин.
«Якщо ми в минулому році розраховували вартість однієї процедури 700 грн, то зараз вона становить поза тисячу, 1100-1200 грн, залежно від виду розхідних матеріалів. Якщо не буде цих розхідних матеріалів, то хворі просто загинуть», – додала Оксана Русин.
Постійного гемодіалізу в області потребують понад півтисячі хворих. Розхідних матеріалів медики мають лише на вересень. Аби закупити їх до кінця року, додатково потрібно 10 млн грн. Обласна рада пропонує назбирати їх із фінансування інших медичних закладів.
«Якщо коштів буде замало, обласна рада успішно допоможе. Повірте мені, що хворі будуть мати лікування. З іншого боку, можливо, ті витратні матеріали, які ідуть на лікування, повинні бути місцевого виробництва, а не закордонного. І крім цього, нехай держава візьме трохи на себе це витратне фінансування», – зазначив голова бюджетної комісії Львівської облради Ярослав Качмарик. Тому, як запевнив депутат, від держави обласна рада цього разу допомоги буде не просити, а вимагати.
Але поки що гроші все ж шукатимуть в області: 2 млн грн очільники обласної медицини мають намір заощадити з поточних витрат. А крім цього, ще й скоротити деякі обласні програми. «Це є програма із сімейної медицини. Вона, звичайно ж, актуальна, але нагальним, власне, є питання закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу. До 4 млн грн із цієї програми ми готові скерувати на обласну лікарню», – пояснив в.о. директора обласного департаменту охорони здоров'я Андрій Голдун.
Тож 6 млн грн з 10 необхідних вже у вересні мали б надійти до обласної лікарні. А от на решту доведеться зачекати, кажуть обласні чиновники.