У Львові через нардепів закриють п’ять музеїв?

13:15, 30 липня 2009

"Львівські музеї не мають чим платити Управлінню Державної служби охорони при Головному Управлінні МВС України у Львівській області за охорону. Така ситуація у нас триває з січня 2009 року. Причина у тому, що в Держбюджеті напроти стрічки статті видатків на охорону музеїв, які фінансуються міністерством культури, стоїть цифра "нуль", - повідомив 30 липня під час прес-конференції директор Національного музею ім. А.Шептицького у Львові Ігор Кожан.

"Національний музей ім.А.Шептицького не розраховується у УДО з січня. Галерея мистецтв - з березня. Ця проблема стосується тих об’єктів, які є у підпорядкуванні Міністерства культури. Ті заклади, які фінансуються областю, кошти отримують вчасно, а нами у Києві ніхто не займається. У нас є 16 об’єктів, 6 з них охороняє міліція, 10 - наймані сторожі. Але також є інші заклади, які взагалі не мають зараз охорони. Які не скажу, - не скажу, хоча там і немає дуже цінних речей", - наголосив директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький.

За його словами, Росія не багатша за Україну, але "там на музеї виділяють мільйони євро".

"Я питаю себе, чи там інтелігенція краща, адже не можна сказати, що у них хороший президент… Якщо не буде грошей, ми мусимо закривати п’ять об’єктів. Це Львівська галерея мистецтв, що на вул.Стефаника, 3, де експонати періоду Європи ХІХ-ХХ ст., Львівська галерея мистецтв - палац Потоцьких - мистецтво Європи XIV-XVII століття, музей Пінзеля, Олеський замок, а також Золочівський замок. Ми 8 липня відкриваємо великий палац у Золочеві, і одразу доведеться його закрити через відсутність фінансування на охорону. Найобразливіше те, що ми дзвонили, надсилали телеграми, плануємо закривати музеї, а від влади жодної реакції", - сказав Возницький.

За словами Ігоря Кожана, він уже отримав лист від УДО, де йдеться про намір однобічного розірвання договору про охорону музею.

"Ми ще з початку року були готові до такої ситуації, адже в Держбюджеті коштів на охорону музеїв немає. Згідно з чинним законодавством. Ніхто окрім УДО не може займатись охороною музеїв. Щодо фінансування, у мене була зустріч з віце-прем’єр-міністром України Іваном Васюником та першим заступником міністра культури Владиславом Корнієнком. Вони обіцяли, що фінансування надійде із стабілізаційного фонду Держбюджету", - сказав Кожан.

Він стверджує, що ці кошти у стабілізаційному фонді було передбачено, однак, депутати Верховної Ради України на останньому засіданні перед літніми канікулами не розглянули цього питання. Відтак музеям доведеться чекати до вересня, аж поки нардепи не повернуться з канікул.

"Виділення цих коштів мали погодити два парламентські комітети - бюджетний та комітет фінансів і банківської діяльності. Перший комітет це погодив, а другий перед останньою сесією ВРУ, попри наші численні звернення і телеграми, розглянув лише одне питання - щодо рекапіталізації банків", - додав Ігор Кожан. Відтак І.Кожан звернувся до уряду, Президента, Львівської обласної ради, і зараз Кабмін розробляє програму залучення коштів на охорону музеїв з інших джерел.

Як повідомив заступник начальника УДО у Львівській області, полковник міліції Іван Швед, за 5 місяців музеї міста заборгували УДО 2 млн грн. Загалом за цей період управління недоотримало 4 млн грн через несплату різних клієнтів. "У нас немає заборгованості з виплати зарплати, але ті кошти, які у нас є, вже фактично закінчуються. Ми розуміємо, наскільки важливою є охорона музеїв, тому охорони не зніматимемо. Але частину постів буде скорочено. Серпень-вересень - сезон великого напливу туристів. Тому охорона у музеях потрібна", - наголосив Іван Швед.