У Львові демонтують польські трансформаторні будки

19:29, 26 вересня 2016

«Львівобленерго» встановлює нові трансформаторні підстанції. Та історики і частина львів'ян заперечують, адже будки є історичною цінністю і взірцем технічного прогресу Львова на початку ХХ сторіччя.

«Трансформаторні будки були збудовані переважно на початку ХХ століття, у 20-30-х роках, вони набули поширення, це пам'ятка технічного промислового розвитку Львова, вони повинні бути збережені», – вважає завідувач відділу «Історія техніки» Львівського історичного музею Михайло Шенгельський.

У соцмережах  нові будки нарекли «ракетою» і «біотуалетом», люди обурені демонтажем старих підстанцій.

Раритетні будки можна знайти на багатьох вулицях Львова, їх ще й досі експлуатують. Однак більшість в занедбаному стані – зруйнований фундамент, тріщини. Раритетна ж будка на Костя Левицького, кажуть електромонтажники, взагалі розвалювалась. Тому й довелось її вивезти і встановити нову.

«Вона вже була повністю прогнила, просто розвалювалась», – розповів електромонтажник Анатолій Кеба.

У «Львівобленерго» пояснюють: нові будки – вимога Держенергонагляду. Адже ретро-підстанції не відповідають сучасним вимогам безпеки і є аварійними. Місто також погодило демонтаж. Дизайн нових бетонних будок «Львівобленерго» запозичило з Польщі – там також такі стоять у центрі міста.

«Нові бетонні трансформаторні підстанції відповідають всім сучасним вимогам, всім нормам, прості в експлуатації, монтажі і добре вписуються в дизайн старої частини міста Львова», – розповів заступник технічного директора ПАТ «Львівобленерго» Роман Іванців.

У «Львівобленерго» обіцяють, що частину раритетних трансформаторних підстанцій відреставрують і залишать на своїх місцях, деякі стануть експонатами музею електрифікації Львівщини.