Не всі політичні сили та кандидати, які залучені у передвиборчі перегони, дотримуються законодавства стосовно місць розміщення політичної реклами. Вона виходить за рамки білбордів та сітілайтів, з’являється на вітринах магазинів і навіть мешканці завішують нею свої балкони. Іноді розміри цієї реклами вражають.
Політична реклама у спальних районах міста найчастіше майорить з білбордів та сітілайтів. А вже ближче до центру міста нею заліплені й вітрини магазинів.
Вражають кандидати та партії і розмірами своєї агітпродукції. Щоб їх впізнавали і знали – роблять велетенські банери.
«Він не найгірше тут вмостився серед цих старих будинків. Я не знаю, чи Андріан щось собі добавить такою великою кляксою тут», – каже львів’янин Віктор про банер Андріана Гутника на просп. Шевченка.
Кандидат в депутати Андріан Гутник запевняє, що має дозвіл на таку рекламу. Розмістити його запропонував сам власник приміщення.
«Мені запропонували таке місце і мені воно сподобалось. Я вирішив там розмістити свій банер», – пояснив Андріан Гутник.
Політрекламу не можна вивішувати на балконах, вітринах магазинів, і фасадах будинків, якщо на це немає дозволу від органів місцевого самоврядування.
«Не можна виготовляти агітматеріал, на якому не вказано ні тиражу, ні замовника, ні виконавця. Це порушення Закону України про місцеві вибори, відповідно, ідентифікувати, чия це реклама по факту, неможливо тому, що немає її замовника», – розповідає начальник відділу нагляду за станом зовнішньої реклами Юрій Тилібський.
Кандидати використовують зовнішню рекламу, аби під час такої короткої кампанії виборці запам’ятали їхні обличчя. Політолог Анатолій Романюк розповідає, що здебільшого виборці «за» особисті зустрічі з кандидатами, проте на них зазвичай не ходять.
«Виборець, з одного боку, говорить про важливість персональних контактів, з другого боку він говорить, що він не має часу і в умовах відсутності часу він говорить про те, що мають бути і білборди, і плакати, і сітілайти, листівки, особисті звернення кандидатів», – пояснює політолог.
Кожен зразок своєї агітпродукції партія чи кандидат повинні приносити у територіальну виборчу комісію із листом, де детально мають вказати що це за агітація, в якій кількості вона надрукована і всіма реквізитами.
«Станом на зараз до Львівської обласної ради ми маємо 16 суб’єктів виборчого процесу, тобто 16 політичних партій. З них, зокрема, четверо вже приносили зразки агітаційної продукції», – розповів голова Львівської обласної виборчої комісії Микола Щур.
В адміністративно-технічному управлінні запевняють, що рекламу без дозволів знімають. Так, у Галицькому районі позбулися вже близько тридцяти банерів, штендерів, серед яких була і політреклама.