У Львові для Вірменського собору скопіюють розп’яття ХIX століття

21:05, 24 липня 2012

Для Вірменського собору зроблять копію давнього розп'яття, щоб зберегти оригінал. Йдеться про скульптуру орієнтовно XIX століття, яка прикрашала фасад храму. Півтора роки тому її забрали на реставрацію і фахівці зійшлися: повертати розп’яття на вулицю категорично не можна.

Чим замінити пам’ятку - не знали. Рішення підказали поляки. Вони дають гроші на виготовлення копії. Її встановлять на фасаді, щоб не порушувати давнього ансамблю. Тоді як оригінал вивішають у самому храмі, про це інформують «Головні новини Львова».

Розп'яття, яке кілька століть прикрашало фасад Вірменського собору, досі залишається повною загадкою для фахівців. Хто його виготовив і коли саме, зрештою й як воно з’явилося у цьому храмі, - ще треба дослідити.

«Воно однозначно не походить з Вірменської катедри і навіть не походить, з того часу, з якого походить стіна, на якому воно було вміщене. Плюс це розп’яття однозначно 19 століття, але датування його тільки завдяки тому можливе, завдяки його характерним рисам, але нема там ніякого підпису, хоча дуже часто скульптори залишали бодай якісь монограми», - розповіла начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.

Єдине у чому не сумніваються реставратори - у цінності скульптури. Вона, кажуть, вирізьблена дуже тонко і філігранно. До того ж із суцільного шматка дерева. Та стан розп'яття - плачевний.

«Воно дуже сильно поїджене короїдами. Майже немає стоп, не збереглися й багато пальців на руках. Під час попередньої консервації - на початку XX століття, всі вади були зароблені олійною шпаклівкою і її було дуже важко зняти. Робили ми це спеціальним паровим скальпелем, розігрівали, пом’ягшуючи аміаком», - розповів реставратор Академії мистецтв у Варшаві Анджей Казберук.

Завдання реставраторів не так відновити скульптуру, як зупинити її подальше руйнування. Та навіть після цього, кажуть вони, повертати розп’яття на вулицю не можна, бо там воно пропаде. Але щоб і фасад собору не пустував, на старе місце зроблять копію. Давню скульптуру саме почали готувати для виливання форми.

«Це справжня проблема, бо для форми ми маємо заробити кожну найменшу дірку в оригіналі. І це треба робити таким препаратом, який потім легко буде усунути, щоб не зашкодити пам’ятці. Ми використовуємо похідну целюлози, такі своєрідні скляні культи, які можна зчистити парою або під тиском повітря», - додав Анжей Казберук.

Хоч копія буде не дерев’яною, а зі спеціальної морозостійкої смоли, - реставратори обіцяють - від оригіналу вона не відрізнятиметься. Єдине, що матиме усі деталі, які знищив час у самому розп'ятті. Розмістити скульптуру на фасаді обіцяють до кінця року. Цьогоріч обіцяють повернути на місце і унікальне розп’яття Голгофа. Його реставрація на завершенні.

Дивіться детальніше о 18.30 у "Нашому репортері" на Новому каналі та о 21.00 у "Головних новинах Львова" на 24 каналі.