У Львові до кінця року відреставрують 11 аварійних балконів

16:05, 18 жовтня 2012

GIZ та Львівська міська рада розпочали пілотний проект спільного фінансування реставрації балконів в історичному центрі Львова. Підготовчі роботи розпочалися ще рік тому, за цей час було відібрано балкони, що перебувають в аварійному стані, для них розроблено документацію та концепцію реставрації.

Як повідомили в прес-службі Львівської міської ради, у межах пілотного проекту відреставрують 11 балконів на 6 будівлях: вул. Дудаєва 9, вул. Краківська 17, вул. Федорова 12 (4 балкони), вул. Федорова  29 (2 балкони), вул. Левицького 10, пл. Ринок 10, вул. Дорошенка 21. Фінансуються роботи спільними коштами – мешканці, що живуть в квартирі, до якої належить балкон, зобов’язуються долучитися до реставрації, сплативши 500 грн, решту коштів 50:50 ділять між собою Львівська міська рада та проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» Німецького товариства міжнародної співпраці, GIZ.

Загальна сума договорів на реставрацію складає 711 тис грн. Над реставрацією балконів зараз працює 5 реставраційних фірм, проведення робіт супроводжує архітектор проекту GIZ.

«Львів має свою стратегію розвитку, і відновлення та збереження  історичної спадщини є важливим елементом цієї стратегії. Бо це є важливий елемент самоідентичності львів’ян і  є тим магнітом, що притягує кожного року тисячі туристів і місто на цьому заробляє. У цьому процесі і для Інституту міста, і для Львова дуже важливо залучати якомога більше міжнародної допомоги, і експертної, і грошової. З GIZ ми досить плідно працюємо і в одній, і в іншій площині. Саме тому, що у нас є консультації експертів, є допомога фінансова. Але найважливіший момент, який є обов’язковим у співпраці з GIZ, це залучення мешканців до процесу відновлення. Щоб вони відчували свою участь у цьому процесі, таким чином ми стимулюємо розвиток відповідального господаря», – зазначив в.о. голови правління Інституту міста Олександр Кобзарев.

«У Львові тисячі балконів. Особисто я такої кількості балконів, як у Львові, не бачила у жодному європейському місті. І цей елемент будинку відіграє дуже велику роль для загального образу міста. Але попри те, що вони є важливими, вони є і складними, Реставрація саме балконів є дуже складним процесом, адже вони – як маленька модель цілої будівлі, складаються з багатьох матеріалів, кожен з яких потребує свого фахівця. Часто для реставрації балкону потрібна ціла команда спеціалістів-каменярів, інженерів, ковалів, ливарів. Це легко пояснити на прикладі балкону на вул Краківській, 17 – кам’яні консолі 17 століття, несуча конструкція з рейок з часу перебудови в 19 ст., з того самого періоду чавунна балконна огорожа і бетонна плита, замінена в час капітального ремонту будинку приблизно в 1970 році. Тобто завдання перед нами стоїть не просте», – розповідає архітектор проекту GIZ, що супроводжує реставраційні роботи Анна-Марія Роте.

Як зазначила начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, проектна документація є виготовлена приблизно на 40 балконів. «Внесок мешканців невеликий – 500 грн, але такою є умова наших німецьких колег. Бо балкон – це частина квартири, він входить у її вартість. Усі мешканці у переважній більшості готові були дофінансувати роботи. Однак, коли у цьому році ми розмовляли з мешканцями щодо дофінансування, то деякі з них відмовилися, і ті балкони у цьому році ми не реставруємо», – розповіла Лілія Онищенко.  Усі 11 балконів будуть відреставровані до кінця року.