Стартує фестиваль «Ляльковий світ» у середу, 5 квітня. Фестиваль – уже дев’ятий за рахунком – знову перенесе глядача в етноатмосферу. У Палаці мистецтв півсотні авторів представлять дітям та дорослим кілька сотень своїх ляльок.
Лялькарка Лариса Горбенко розповіла, що пам’ятає, як ще бабуся вчила її, 6-річну дитину, робити ляльки-мотанки зі звичайних ниток. І от три роки тому жінка взялася творити. Своїх героїнь вбирає в унікальні строї, бо шиє із залишків тканого полотна, вишиванок, що вціліли шматками. Одна молодиця в неї — в плахті, що вже світилася дірками.
«Я тут все зробила. Ті дірочки всі заштопані. І зверху на фартух зробила таку аплікацію з валяння. І перенесла це валяння й на верхній одяг ляльки. Ця тканинка, між іншим, також стара конопля», – розповіла авторка Лариса Горбенко.
Лялькарка Інна Івасюк виставляє своїх магодз. Для них спеціально готує стенд: застеляє їх старовинними веретами ще від прабабусь. Одна – з Поділля, інша – з Буковини. Аби було зручно її лялькам, до прикладу, магодзі з чорним півником.
«Колорит – західна Україна, Буковина. А ця магодза – то є Буковинка. Вона і на буковинській тканій вереті розташована. Так як у мене прабабуся з Буковини. Окрім наволочки, бо вона покутська», – пояснила лялькарка Інна Івасюк.
Обрамлює експозицію живописна серія на склі «Діти бавляться» від Ірини Сардак-Бондарук про дитячі забавки минулого та позаминулого століть.
«Сучасній дитині треба дуже багато, щоби гратися. Багато іграшок, багато ігр – постійно займати дитину чимось цікавим. А тим маленьким українцям, як виявилося, досить було однієї якоїсь палки. Та палка могла бути і шаблею, і пістолем, і конем. Це все чудово розвивало і фантазію дитини, і розумові здібності», – пояснила художниця Ірина Сардак-Бондарук.
На фестиваль своїх героїв надіслали півсотні авторів – а це до тисячі етноляльок із цілої України. Їх можна буде купити. Найдешевша – від 200 грн, найдорожча – кілька десятків тисяч гривень.
«Люди прагнуть гарного настрою, позитивного, можливо, трішки дитячого. Всі хочуть чогось кращого, святкового. Я думаю, що то якраз та виставка, на якій можна трішки собі підняти настрій, побавити, посміятись, щось згадати», – вважає організаторка фестивалю «Ляльковий світ» Ірина Сорокіна.
Стартує фестиваль у середу, 5 квітня. Цими вихідними запрошує на майстер-класи з петриківського розпису. А триватиме до 23 квітня.