У Львові хочуть створити транзитний притулок для переселенців

17:15, 11 березня 2015

У Львові планують створити спеціальний транзитний соціальний притулок, де надаватимуть психологічну та супровідну допомогу внутрішньо переміщеним особам та біженцям через політичні переслідування.

Про це  ZAXID.NET розповіла виконувач обов’язків директора Львівського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Оксана Рубай.

Вона зазначила, що ідея створення транзитного притулку з'явилась через тенденцію до появи у Львові не тільки вимушених переселенців зі сходу, а також біженців з Криму і Росії, які все частіше втікають від політичних переслідувань.

З її слів, у  Шевченківському районі Львова зараз проживають дві сім’ї, які змушені були втікати з Росії через те, що висловлювали підтримку Україні. З Криму до Львова досі приїжджають біженці і серед них навіть ті, які раніше підтримували анексію півострова та об’єднання з Росією.

«Здебільшого ці люди мають хибне уявлення про Львів, львів’ян та загалом Європу. Їм важко пристосуватись до умов проживання в Західній Україні зокрема. Згодом, після тривалих розмов із соціальними працівниками, які пояснюють, що тут немає диких «правосекторівців» чи бандерівців, які всіх вбивають, вони адаптовуються. Деякі знаходять роботу тут, а деякі виїжджають у європейські країни», - розповіла Рубай.

У Львівському міському центрі соціальних служб готують проект щодо створення такого транзитного притулку або на території Львова, або за межами міста. Проект подадуть на розгляд міської ради найближчим часом.

«У такому притулку зможуть тимчасово проживати не більше 150 осіб. Основне призначення установи – надавати адаптаційну та психологічну допомогу переселенцям та біженцям, відновлювати втрачені документи та  спрямовувати у профільні громадські організації, які вже цільово допомагатимуть цим людям як з пошуками роботи, так і з пошуками житла», - пояснила Оксана Рубан.

Управлінець не розраховує, що кошти на реалізацію ідеї виділять з бюджету міста або області. Вона вважає, що до створення такого соціального проекту варто залучати спонсорські та ґрантові гроші.

«Мова про понад мільйон гривень, якщо говорити про створення притулку на базі існуючого приміщення, та понад 3 млн грн, якщо мова про будівництво нової споруди. Ми розуміємо, що таких коштів зараз нема в бюджеті, але є безліч можливостей, в тому числі із залученням ґрантових грошей та спонсорських, є навіть напрацювання в цьому напрямку», - пояснила Рубай.

До реалізації проекту швидше за все залучатимуть громадські організації, яким не лише простіше залучити гроші, але й значно легше їх освоїти, ніж, наприклад, державним структурам.

«За останні півроку ми маємо досвід співпраці з десятками громадських ініціатив, які вміють і знають, як залучати кошти на соціальні проекти. Окрім того,  їм легше освоювати їх, ніж державним структурам, де періодично виникають труднощі із перерахуванням фінансів через казначейство», - пояснила чиновник.

Окрім того, зазначила Оксана Рубай, саме громадські організації, такі як «Крим SOS», «Восток SOS» чи «Карітас Україна» мають значно більший досвід роботи із переселенцями та біженцями.

Вони допомагають соціальним працівникам знаходити спільну мову із переселенцями, котрі дуже часто або агресивно налаштовані до місцевої влади, або просто відчувають страх перед Львовом та львів’янами через перенасичення російською пропагандою.