У будинку на площі Григоренка, 2/4 почалась реставрація відразу дев’яти балконів. За ініціативи ОСББ ці роботи замовило міське управління охорони історичного середовища. Загальна вартість робіт – майже 400 тис. грн.
За словами реставраторів, балкони погано збереглись. У деяких із них тріснуті плити з керамічними вставками, бетоні стовпці сильно пошкоджені або взагалі втрачені, краще збереглася металева огорожа. Окремі шматки ліпнини можуть у будь-який момент упасти.
«Уся ліпнина зараз відновлюється наново. Там є декілька таких елементів, які треба повністю збивати і ставити нові. Тому що вони в будь-який момент можуть упасти комусь на голову», – пояснив представник підрядної організації Роман Лега.
Причиною такого стану стало те, що в деяких квартирах балкони не використовували або засмічували. Відповідно вода не відводилася та затримувалася на них.
«У деяких квартирах ці балкони практично не використовувалися. Невідомо, чи там мешканці просто зігнорували, чи вони там не живуть. Просто вони були заставлені різним непотребом і вода не відводилася з балконів. Вона там акумулювалася і через це балконна плита в такому стані», – пояснила начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.
Зараз майстри майже завершили чорнові роботи, а саме: очистили територію для безпеки львів'ян. Роботи триватимуть до кінця року. Ремонтно-реставраційні роботи проводить підрядна організація ТзОВ «Лео-Рест» на замовлення управління охорони історичного середовища.
Будинок побудований у 1907 році, а запроектований архітектором Тадеушем Обмінським і є пам’яткою архітектури місцевого значення. Це один з кращих зразків сецесії початку ХХ століття. Очевидно, що його будувало архітектурне бюро Івана Левинського.
До слова, минулоріч відреставрували балкони в будинках на вулицях І. Рутковича, 6; Зеленій, 6 (вул. Шота Руставелі, 2); І. Франка, 90; Б. Лепкого, 10, 12, 20; О. Фредра, 4, 4а; С. Бандери, 35. А також відреставровано балкони у будинках-пам'ятках архітектури на вул. Генерала Чупринки, 52 та вул. Коперника, 44.